Volvo ujawnia pierwsze informacje dotyczące nowego Volvo FH i Volvo FH16

1 grudnia 2007, 0:00

Latem 2008 r. Volvo Trucks zaprezentuje w Europie nową generację samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Daleko idące udoskonalenia są obecnie wprowadzane zarówno w Volvo FH, najlepiej sprzedającym się modelu Volvo w segmencie pojazdów długodystansowych, jak i we flagowym Volvo FH16. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na jesień 2008 r. Jednak zamówienia na nowe pojazdy klienci mogą składać już od grudnia br.

Komfort, funkcjonalność i bezpieczeństwo
Co więc Volvo proponuje klientom? Na tym etapie firma nie może oczywiście ujawnić wszystkich szczegółów. Jednak na pewno zakres zmian obejmie całkowicie przeprojektowane wnętrze kabiny. Główny kierunek działań projektantów polega na wzmocnieniu tych cech, które są najbardziej cenione przez klientów w obecnej gamie pojazdów, czyli komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Przestrzeń, światło i pomysłowe schowki
– Zaprojektowaliśmy wnętrze, które oferuje kierowcy więcej przestrzeni i światła, a także znacznie większe możliwości przechowywania bagażu i przedmiotów osobistych – mówi Christer Pehrsson, Business Area Manager ds. sektora transportu długodystansowego w Volvo Trucks. – Nowy projekt powstał w oparciu o wyniki szczegółowych analiz wszystkich potrzeb, jakie kierowca może mieć, zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postoju. Kierowca musi mieć możliwość efektywnej pracy i wygodnego wypoczynku.

Więcej przestrzeni na stanowisku kierowcy
Przeprojektowane schowki znajdujące się nad przednią szybą zapewniają poczucie większej przestronności i ułatwiają poruszanie się w kabinie w pozycji stojącej. Otwieranie i zamykanie schowków ułatwiają żaluzjowe pokrywy. Deska rozdzielcza również otrzymała nowy kształt, dzięki czemu zajmuje mniej cennego miejsca. Z tego samego powodu dźwignie wybieraków skrzyń biegów I-Shift i Powertronic zostały nieco odsunięte od fotela kierowcy.

Schowki pod leżanką
Dzięki zmianie lokalizacji niektórych schowków i zwiększeniu liczby schowków pod leżanką, wzrosła ich łączna pojemność, mimo że jednocześnie wnętrze kabiny wydaje się bardziej przestronne. Co więcej, nowe rozwiązania zapewniają większą elastyczność aranżacji wnętrza, tak aby sprostać zróżnicowanym potrzebom klientów.

Większe możliwości relaksu
Nowa kabina oferuje wyższy poziom komfortu, szczególnie w zakresie możliwości relaksu i wypoczynku. Jednym z nowych elementów jest szersza leżanka z regulowanym podgłówkiem. Ponadto, leżanka jest umieszczona wyżej, dzięki czemu siedzi się na niej wygodniej. Kolejnym elementem jest fotel pasażera, który można obrócić o 90 stopni i odchylić o 15 stopni. W kabinie zainstalowano również system audio dużej mocy, pozwalający za pośrednictwem gniazd USB i AUX na podłączanie urządzeń, takich jak odtwarzacz MP3 i odbiornik telewizyjny.

Jakość oświetlenia
– Dużo wysiłku włożyliśmy również w zapewnienie odpowiedniego oświetlenia we wnętrzu kabiny – mówi Christer Pehrsson. – W wyniku przemyślanego rozmieszczenia 17 punktów świetlnych i zastosowania rozbudowanego układu sterowania oświetleniem, obejmującego m.in. ściemniacz, istnieje możliwość wyboru strefy i natężenia światła dokładnie do potrzeb. Do dyspozycji jest także czerwone podświetlenie nocne.

Czujnik deszczu
Jednym z najważniejszych kierunków działań Volvo na rzecz bezpieczeństwa jest poprawa widoczności we wszystkich warunkach. Dlatego oferuje czujniki deszczu sterujące pracą wycieraczek przedniej szyby. Czujniki te monitorują występowanie opadów i ich natężenie, a następnie uruchamiają wycieraczki i dostosowują tempo ich pracy do panujących warunków. W Volvo FH po raz pierwszy zastosowano dodatkowe reflektory doświetlające, zapewniające lepszą widoczność podczas skrętu lub pokonywania zakrętów. Więcej nowych elementów bezpieczeństwa zostanie pokazanych latem przyszłego roku, podczas oficjalnej premiery nowych pojazdów.

Volvo FH16
Większość innowacji wprowadzonych w Volvo FH będzie można znaleźć także w Volvo FH16. Jednak oczywiste jest, że pojazd FH16 ma również wiele wyjątkowych, indywidualnych cech. Poczucie wyjątkowości podkreśla zwłaszcza kolorystyka wnętrza z fioletowo-niebieskimi i brązowymi akcentami na materiałach obiciowych, tapicerce i kole kierownicy. Brązowe wstawki znajdują się również na desce rozdzielczej. Nawet zestaw wskaźników ma inny kształt. Ponadto, na wielu elementach w kabinie znajduje się emblemat FH16. Na przykład jest on wyhaftowany na poszyciu drzwi.

Atrakcyjne wnętrze kabiny przyciąga kierowców
– Volvo FH i Volvo FH16 zostały zaprojektowane z myślą o ciężkim transporcie długodystansowym, w którym kładzie się duży nacisk na wydajność – mówi Claes Nilsson. – Poprawiając warunki pracy kierowcy przyczyniamy się również do poprawy rentowności naszych klientów. Co więcej, dzięki temu klienci mogą łatwiej przyciągać najlepszych kierowców.

Szereg nowych cech jednocześnie
Nowe pojazdy Volvo FH i Volvo FH16, będzie można zamawiać na rynku europejskim począwszy od połowy grudnia 2007 r. Poniżej przedstawiamy kilka spośród nowych cech pojazdów.

Większy komfort jazdy
– Koło kierownicy i podłokietniki pokryte skórą.
– Czytelny i logicznie uporządkowany zestaw wskaźników, wraz ze wskaźnikiem poziomu AdBlue.
– Deska rozdzielcza w nowym kształcie, zapewniająca kierowcy więcej miejsca.

– Nowa dźwignia wybieraka skrzyni biegów I-Shift i Powertronic, charakteryzująca się lepszym chwytem i umieszczona w wygodniejszym miejscu.

Pomysłowe schowki o większej pojemności
– Przeprojektowane schowki nad przednią szybą zapewniające więcej przestrzeni w kabinie. Otwieranie i zamykanie schowków ułatwiają żaluzjowe zasłony.
– Siatkowa kieszeń z boku środkowego panelu deski rozdzielczej.
– Łatwo dostępne schowki, np. pod leżanką, o większej pojemności i większej elastyczności aranżacji niż dotychczas.

Komfort ułatwia życie w kabinie

– System audio dużej mocy z gniazdami USB i AUX umożliwiającymi podłączanie urządzeń, takich jak np. odtwarzacz MP3.
– Wygodniejsza dolna leżanka z szerszym materacem i regulowanym podgłówkiem.
– Duży wybór wysokiej jakości materiałów wykończeniowych wnętrza.
– Fotel pasażera obracany o 90 stopni.
– Oświetlenie wewnętrzne o regulowanym natężeniu.
– Fabryczne przygotowanie do instalacji odbiornika telewizyjnego z płaskim ekranem, z możliwością jego podłączenia do systemu audio.

Nowe elementy bezpieczeństwa zapewniające lepszą widoczność

– Dodatkowe reflektory doświetlające, zapewniające lepszą widoczność podczas skrętu lub pokonywania zakrętów.
– Wycieraczki szyby przedniej z czujnikami deszczu.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!