Po pierwsze – bezpieczeństwo ruchu drogowego

1 grudnia 2007, 0:00

Siedem lat temu, dzięki inicjatywie i pomocy Inter Cars SA, powstała sieć warsztatów Q-Service Truck. Jednak po pewnym czasie ich właściciele doszli do wniosku, że potrzebna jest forma organizacyjna, pozwalająca czynnie włączyć się w działania związane z dbałością o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Powołali więc Stowarzyszenie Q-Service Truck, współpracujące z siecią Q-Service Truck.
Warsztaty Q-Service Truck są ogólnopolskim „klubem firm” spełniających warunki wspólnie wypracowanego regulaminu. Ich właściciele z własnej inicjatywy spotykają się, co najmniej raz na kwartał, aby podzielić się swoim doświadczeniem, omówić nowinki pojawiające się na rynku oraz wypracowywać najskuteczniejsze metody współdziałania. Właśnie podczas tych spotkań coraz częstszymi tematami stawały się awarie pojazdów użytkowych spowodowane eksploatacją bez dbałości o prawidłowy stan techniczny. Przykładowo: nie ma bezpiecznej prędkości dla pojazdów użytkowych, z układem hamulcowym sprawnym np. w 80%, a niestety doświadczenie pokazuje, że stanowią one niemały procent poruszających się po drogach pojazdów. Wniosek z tych dyskusji był właściwie jeden – należy zacząć działać w formie zorganizowanej, pozwalającej na współdziałanie ludzi, firm, organizacji i instytucji mających wpływ na te kwestie.

Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich, związanych z branżą motoryzacyjną. Propaguje styl i sposób pracy w warsztatach naprawczych, który do minimum zmniejsza ryzyko wypadków i zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stowarzyszenie zachęca do stosowania urządzeń i przyrządów wpływających na jakość napraw, ułatwiających pracę, pozwalających unikać prymitywnych i niebezpiecznych metod wymiany zużytych części lub zespołów w pojazdach użytkowych. Są one bardzo często przyczyną awarii pojazdów, co stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.

Stowarzyszenie Q-Service Truck, realizując swoje cele statutowe, nawiązuje współpracę ze wszelkimi instytucjami i organizacjami związanymi z szeroko rozumianym bezpieczeństwem ruchu drogowego, w tym również z przewoźnikami i ich zrzeszeniami. Przeprowadza szkolenia dotyczące bezpiecznych napraw i eksploatacji pojazdów użytkowych oraz nawiązuje współpracę ze szkołami zawodowymi różnych typów, aby dopomóc w kształceniu przyszłych specjalistów-pracowników warsztatów samochodowych. Planuje akcje, których celem nadrzędnym będzie podniesienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Niebezpieczna eksploatacja pojazdów, doraźne naprawy często wykonywane nieodpowiednimi narzędziami, przez niefachowców to tylko niektóre elementy, które wpływają na bezpieczeństwo na naszych drogach. Ale właśnie o nich najczęściej się nie mówi, tłumacząc dużą liczbę wypadków oraz związanych z nimi ofiar brawurą kierowców. Prawda jest natomiast taka, że nawet podczas jazdy na granicy dopuszczonej przez przepisy prędkości kierujący w pełni sprawnym pojazdem ma o wiele większe szanse uniknięcia tragicznej w skutkach sytuacji drogowej, niż ten za kierownicą pojazdu nie spełniającego wymagań technicznych.

Rzetelność i fachowość napraw i remontów pojazdów jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drogach. Często pozorne oszczędności prowadzą do katastrofalnych skutków, których ostateczną ceną jest ludzkie życie – stwierdza Kazimierz Neyman, prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Wszelkie informacje dotyczące działalności Stowarzyszenia znajdą Państwo na stronach www.q-servicetruck.pl.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!