Nowe przepisy prawa dotyczące lusterek w ciężarówkach

, 21 maja 2008, 0:00

Od kwietnia 2009 r. wszystkie samochody ciężarowe powyżej 3,5 ton Dopuszczalnej Masy Całkowitej będą musiały być wyposażone w lusterka panoramiczne i lusterka krawężnikowe, zapewniające kierowcy szersze pole widzenia. Lusterka te  od kilku lat montowane są fabrycznie w nowych ciężarówkach, ale przepisy wymagają zainstalowania ich we wszystkich samochodach ciężarowych powyżej 3,5 ton zarejestrowanych od stycznia 2000 r. włącznie. Aby pomóc właścicielom pojazdów ciężarowych w znalezieniu informacji, jakie wymagania muszą spełnić ich samochody, firma DAF Trucks uruchomiła nową stronę internetową www.checkyourmirror.com.  

Nowa strona stanowi duże ułatwienie dla kierowców i przewoźników, pozwalając na sprawdzenie, w jaki sposób należy dostosować lusterka w ich samochodach, by spełniały wymagania prawa. W niektórych przypadkach wystarczy wymiana wkładek, w innych konieczna jest wymiana całego lusterka. Użytkownicy uzyskają informacje o wszystkich koniecznych zmianach wymaganych dla poszczególnych marek i typów samochodów ciężarowych, korzystając ze specjalnej wyszukiwarki, dostępnej w dwunastu wersjach językowych, w tym polskiej.

Rysunki i zdjęcia zamieszczone na stronie pokazują, w jaki sposób zastosowanie nowych lusterek poszerza pole widzenia. W przyszłości na stronie znajdą się także informacje o i nnych ulepszeniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa kierowców i innych użytkowników dróg.

Samochody ciężarowe wyprodukowane na przełomie lat 2006/2007 i później muszą być obowiązkowo wyposażone w lusterka główne, panoramiczne oraz krawężnikowe, zapewniające dodatkowe poszerzenie kątów widzenia. Obecnie, samochody ciężarowe zarejestrowane w Unii Europejskiej po 1 stycznie 2000 r. będą musiały mieć także lusterka panoramiczne oraz krawężnikowe z rozszerzonym polem widzenia od strony pasażera. Oznacza to, konieczność dostosowania wielu ciężarówek do wymagań zawartych w nowych przepisach.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!