Continental kupuje akcje Oltas SPA

14 sierpnia 2008, 0:00

Continental kupuje 89.66% akcji Oltas SPA, wyłącznego dystrybutora swoich opon na terenie Turcji. Turecki urząd ochrony konkurencji jeszcze nie wyraził zgody na tę transakcję. Continental AG podpisał umowę dotyczącą nabycia 89,66% akcji spółki Oltas z siedzibą w Stambule od konglomeratu przemysłowego Koç Holding (z obrotami za rok 2007 wynoszącymi 39,5 mld dolarów) i rodziny Koç.

Oltas jest na terenie Turcji wyłącznym dystrybutorem opon do samochodów osobowych i użytkowych, produkowanych przez Continental pod markami Continental, Uniroyal i Barum.

„Dzięki przejęciu kontroli nad Oltas znacząco wzmocnimy naszą pozycję na tureckim rynku opon do samochodów osobowych i użytkowych, a tym samym i w całym, oferującym duże możliwości wzrostu obszarze Europy Wschodniej. Ta transakcja, w połączeniu z wcześniejszym nabyciem większościowego pakietu akcji słowackiej firmy Continental Matador Rubber i przejęciem fińskiej firmy Tikka specjalizującej się w produkcji kolców do opon, świadczy o tym, że menedżerowie pionów opon do samochodów osobowych i opon do samochodów użytkowych nieustannie poszukują sposobności istotnego wzbogacenia portfela przedsiębiorstw należących do grupy Continental i stawiają sobie za cel ciągły wzrost,” powiedział dr Alan Hippe, członek zarządu Continental AG odpowiedzialny za pion opon do samochodów osobowych.

Turcję uważa się za jeden z najbardziej rozwojowych rynków w Europie w perspektywie najbliższych lat. Przemawia za tym fakt, że tylko jedna dziesiąta spośród 75 milionów obywateli tego kraju posiada własny samochód, ich dochody stopniowo rosną, a gospodarka turecka cechuje się obecnie znacznie większą stabilnością niż kiedyś. Turcja jest poza tym jednym z największych rynków zbytu opon do samochodów użytkowych w Europie. W 2007 roku Oltas SPA osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 39 mln euro, przy zatrudnieniu wynoszącym około 65 osób. Aktualnie firma posiada sieć sprzedaży obejmującą ponad 200 sklepów działających na zasadzie franchisingu, którą zamierza dalej rozbudowywać.

Strony umowy postanowiły nie ujawniać wartości transakcji. Na jej sfinalizowanie musi jeszcze wyrazić zgodę turecki urząd ochrony konkurencji. W przypadku tego przejęcia niepotrzebna jest natomiast aprobata ze strony organów Unii Europejskiej.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!