Volvo Trucks na wystawie IAA

22 sierpnia 2008, 0:00

Głównym elementem stoiska Volvo Trucks na wystawie IAA będzie nowa gama samochodów ciężarowych Volvo. Podczas wystawy pojazdy te zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie poza granicami Szwecji. Przy projektowaniu nowej gamy pojazdów, Volvo Trucks skoncentrowało się na optymalizacji otoczenia kierowcy i wprowadzeniu najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa. Goście wystawy będą mieli również okazję z bliska przyjrzeć się pierwszej na świecie w pełni funkcjonalnej, dużej śmieciarce z napędem hybrydowym, w której zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań technicznych.

Odwiedzający stoisko Volvo będą mogli również dowiedzieć się więcej o nowoczesnych systemach bezpieczeństwa, takich jak np. zastosowany po raz pierwszy w samochodzie ciężarowym układ monitorowania reakcji kierowcy, wykrywający subtelne zmiany w sposobie prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Pokazane zostaną również inne nowe rozwiązania, m.in. takie jak Czujnik Deszczu, Reflektory Doświetlające Zakręt i eliminujący martwe pole Układ Wspomagania Zmiany Pasa Ruchu, wyposażony w czujnik radarowy wykrywający obecność innych pojazdów po stronie pasażera.

Zapobieganie poślizgowi lub przewróceniu się pojazdu – to zadanie nowoczesnego układu stabilizacji toru jazdy ESP (Electronic Stability Program), opracowanego przez Volvo. Układ ESP wykorzystuje czujniki monitorujące zachowanie się pojazdu na drodze i w razie potrzeby automatycznie uruchamia hamulce poszczególnych kół w celu odzyskania stateczności i „wyprostowania” zespołu pojazdów. Obecnie układ ESP jest dostępny również w podwoziach samochodu ciężarowego 6×2 holujących przyczepę oraz w pojazdach holujących dwie przyczepy.

W 2006 r. Volvo Trucks przedstawiło swój pierwszy równoległy napęd hybrydowy – przełomowe rozwiązanie pod względem cichobieżności, emisji spalin i wydajności. Układ ten stanowi połączenie silnika wysokoprężnego z silnikiem elektrycznym. Do ładowania akumulatorów jest wykorzystywana energia odzyskiwana podczas hamowania. W kwietniu bieżącego roku zaprezentowano dwie śmieciarki Volvo z napędem hybrydowym. Pojazdy te będą testowane w regularnej eksploatacji w dwóch szwedzkich przedsiębiorstwach komunalnych. To pierwsze na świecie w pełni funkcjonalne śmieciarki z hybrydowym układem napędowym. Jedna z nich zostanie pokazana na stoisku Volvo.

W 2009 r. Volvo rozpocznie produkcję hybrydowego Volvo FE Hybrid, przeznaczonego do dystrybucji miejskiej i wywozu odpadów. Pojazd ten zaprojektowano z myślą o 15-20-procentowej redukcji zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla oraz niskiej emisji hałasu, gwarantowanymi przez silnik elektryczny. Po zastosowaniu dodatkowego zestawu akumulatorów zasilających mechanizm zgniatania odpadów istnieje możliwość zmniejszenia zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla przez pojazd aż o 30 procent.

Inne elementy ekspozycji Volvo:
• Nowa oferta silników spełniających normę emisji spalin EEV (Enhanced Environmental friendly Vehicles). Silniki te charakteryzują się niższą emisja cząstek stałych. Zostaną wprowadzone na rynek w 2009 r.
• Nowa, rozszerzona kolekcja materiałów reklamowych i odzieży Volvo Trucks, w tym ekskluzywna kolekcja FH16.

• System obserwacyjny Over View Surveillance System, zaprojektowany we współpracy z Toshiba Corporation, zamontowany w hybrydowej śmieciarce Volvo – zapewniający kierowcy możliwość obserwacji otoczenia pojazdu z góry („widok z lotu ptaka”).
• Zlokalizowana na zewnątrz hali wystawowej wyjątkowa kabina-symulator, w której goście będą mogli osobiście doświadczyć „dachowania” samochodu ciężarowego. Bezpieczeństwo jest również tematem przewodnim ekspozycji w naczepie prezentacyjnej Volvo.

• Alcolock, pionierski analizator stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, uniemożliwiający uruchomienie silnika pojazdu w przypadku, gdy stężenie alkoholu w organizmie kierowcy przekracza dopuszczalny poziom.
• Wiele innych atrakcji przygotowanych przez Volvo Trucks. Zapraszamy: stoisko A05, hala 17.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!