Continental na targach IAA

1 września 2008, 0:00

Na 62. Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze, w dniach od 23 września do 2 października 2008 r. firma Continental, będzie prezentować szeroki asortyment produktów i usług dla wytwórców pojazdów komercyjnych, operatorów flot oraz producentów samochodów specjalizowanych. Firma przygotowała zarówno ekspozycję pod dachem: stoisko B05 w hali 17, jak i zewnętrzną: strona południowa, stanowisko G63.

Ubiegłoroczne przejęcie spółki Siemens VDO Automotive AG umożliwiło dalsze rozszerzenie oferty, zwłaszcza w dziedzinie produktów do pojazdów komercyjnych i specjalizowanych. Nowości to między innymi większy wybór elektroniki podnoszącej bezpieczeństwo oraz systemów sekwencyjnych i sterujących do układów elektronicznych stosowanych w zespołach napędowych i pojazdach, a także produktów i usług związanych z tachografami, takich jak rejestratory trasy, których wymóg stosowania wynika z przepisów prawa europejskiego oraz uregulowań obowiązujących na innych terytoriach. Ekspozycje swoich produktów i usług na Targi Pojazdów Użytkowych IAA 2008 przygotował każdy z pięciu działów firmy Continental.

Nowe opony do przyczep, zapewniające lepsze osiągi i zmniejszenie zużycia paliwa
Zaprezentowane zostaną dwa nowe modele opon do przyczep. Zarówno opony HTR2 pokazane po raz pierwszy w kwietniu br. w Birmingham, jak i HTL1, które zadebiutują na IAA 2008, zapewniają poprawę osiągów i obniżenie zużycia paliwa. HTR2 385/65 R22.5 to opona do przewozów regionalnych, charakteryzująca się wyjątkowo niskimi oporami toczenia w tej kategorii produktów. Grubsza o 20 procent warstwa gumy na bieżniku oznacza, że efektywna głębokość bieżnika HTR2 wzrosła o dodatkowe 17 milimetrów. Większa, równomiernie zużywająca się powierzchnia kontaktu zapewnia znakomite własności eksploatacyjne. Pod względem przebiegów HTR2 jest niekwestionowanym mistrzem w swojej kategorii. Zmniejszenie oporów toczenia HTR2 o 5 procent oznacza oszczędność paliwa w ilości około 1 litra na 100 kilometrów.
HTL1 385/55 R 19.5 to następca modelu Continental HTL. Ogumienie zostało zaprojektowane pod kątem eksploatacji na długich trasach np. na autostradach i ze względu na wymiary przeznaczone jest do przyczep typu MEGA. W porównaniu do poprzedniczki, opona HTL1 osiąga dłuższe przebiegi i charakteryzuje się niższymi oporami toczenia.

Adaptacyjny tempomat, system ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu (LDW) i radarowy system obserwacji martwego pola – nowatorskie rozwiązania wspomagające kierowcę i zmniejszające ryzyko wypadku
W celu podniesienia bezpieczeństwa eksploatacji pojazdów ciężarowych Continental po raz pierwszy uruchomił seryjną produkcję systemu wspomagania kierowcy, który monitoruje martwe pole z prawej strony pojazdu i ostrzega przed zbliżającą się kolizją. Firma Continental wychodzi w ten sposób naprzeciw regulacjom prawnym, których wprowadzenie zapowiedziano na 2013 r. Zgodnie z nowymi przepisami, takie systemy będą stanowiły obowiązkowe wyposażenie dużych ciężarówek. Na Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2008 Continental zaprezentuje także systemy do automatycznego monitorowania odległości pojazdu ciężarowego od pojazdu poprzedzającego. Inne produkty, takie jak system ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu (LDW) i najnowszej generacji radar sprzężony z układem hamowania awaryjnego, znacząco przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wypadku. Instalowanie takich systemów w pojazdach ciężarowych powinno przyczynić się do zmniejszenia liczby niebezpiecznych kolizji polegających m.in. na najechaniu na tył pojazdu.

Pomysły na bardziej wydajne zespoły napędowe i zmniejszenie zużycia paliwa

Continental oferuje także zaawansowane technologicznie zespoły napędowe i ich komponenty, które umożliwią pojazdom użytkowym spełnienie rygorystycznych norm w zakresie emisji spalin, takich jak EPA 10 w USA, 09 w Japonii czy Euro IV poprzez obniżenie zużycia paliwa. Na przykład systemy sterowania silnikiem firmy Continental mogą być wykorzystywane do regulacji wszystkich konwencjonalnych systemów wtrysku i kontroli emisji w silnikach o liczbie cylindrów od 4 do 8 i typowej pojemności od 4 do 16 litrów. Wtryskiwacze piezoelektryczne Continental do silników Diesla zasilanych w technologii common rail umożliwiają obniżenie zużycia paliwa nawet o 15 procent w samochodach dostawczych i pickupach z silnikami o pojemności do 6.7 litra. Czułe sensory umożliwiają dokładną rejestrację wszystkich parametrów pracy silnika. Dzięki temu można zoptymalizować proces spalania oraz bardziej ograniczyć emisję tlenku azotu i cząstek stałych. Wreszcie, oferując moduły hybrydowe, które po odpowiednim przeskalowaniu można stosować nie tylko w samochodach osobowych, ale także użytkowych, Continental prezentuje wyniki prac nad systemami elektronicznymi i akumulatorami, które w przyszłości umożliwią eksploatację pojazdów użytkowych z zerową emisją spalin w miastach.

Nowe tachografy z opcją zdalnego pobierania danych, usprawniające zarządzanie flotą
Cyfrowe rejestratory trasy VDO DTCO nowej generacji zostaną po raz pierwszy wyposażone w opcjonalny moduł zdalnej transmisji danych. Funkcja zdalnego odczytu danych umożliwi dyspozytorowi połączenie się z pamięcią masową pojazdu i kartą kierowcy, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się pojazd. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla kierowcy, jak i dla firmy transportowej. Kierowca nie musi tracić czasu na przekazanie danych do centrali i może zająć się wyłącznie prowadzeniem pojazdu. Dyspozytor może natomiast zapoznać się z danymi dotyczącymi pojazdów znajdujących się aktualnie w trasie. Ułatwia to realizację obowiązkowych procedur oraz obniża ich koszty i zwiększa efektywność.

Nowy czujnik ciśnienia w ogumieniu zwiększa bezpieczeństwo i przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa
Na Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2008 Continental po raz pierwszy zaprezentuje nowe systemy monitorowania ciśnienia w ogumieniu, przeznaczone specjalnie do pojazdów ciężarowych. System Inteligentnej Opony, z czujnikami zintegrowanymi z kołem, nieustannie monitoruje ciśnienie i temperaturę w oponie, co umożliwia wykrycie stopniowej utraty ciśnienia zanim będzie za późno na interwencję. Kierowca może obserwować ciśnienie w poszczególnych oponach na wyświetlaczu w kabinie lub otrzymywać automatyczne komunikaty o spadku ciśnienia poniżej określonego minimum. System pomaga ograniczyć zużycie opony oraz paliwa, zwiększając jednocześnie margines bezpieczeństwa w eksploatacji pojazdu.

Nowy system zawieszenia pneumatycznego ze zintegrowanym czujnikiem, poprawiający precyzję sterowania pojazdem
Wspólnie z producentem osi, firmą BPW, ContiTech Air Spring Systems zaprezentuje system zawieszenia pneumatycznego ze zintegrowanym nie kontaktowym czujnikiem wysokości i ciśnienia. Produkt stanowi techniczną podstawę do wykorzystania w systemach elektronicznie sterowanego zawieszenia pneumatycznego z elektronicznie uruchamianymi zaworami. W przyszłości umożliwi to instalowanie także w naczepach korzystnych rozwiązań umożliwiających precyzyjną kontrolę poziomu jazdy i zmianę ustawień przy minimalnej utracie powietrza.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!