Jeździsz po węgierskich drogach? Oto rady dla Ciebie.

19 stycznia 2017, 15:32

Ciężarówki i samochody dostawcze o masie przekraczającej 3,5 tony poruszające się po Węgrzech muszą uiszczać opłaty za przejazd na ponad 6500 kilometrów autostrad oraz innych dróg. Brak wiedzy o obowiązujących przepisach naraża przewoźników na niepotrzebne straty pieniędzy.

Untitled-1

Przedstawiamy kilka wskazówek, w jaki sposób można ograniczyć niepotrzebne koszty.

Istnieją 3 sposoby na opłacenie węgierskiego e-myta:

  • Zakup indywidualnych biletów umożliwiających przejazd konkretnych odcinków drogi
  • Uiszczenie opłaty za pomocą mobilnych jednostek pokładowych zasilanych z gniazda zapalniczki
  • Uiszczenie opłaty za pomocą jednostek pokładowych zainstalowanych na stałe w pojeździe

Poniżej 4 wskazówki, które przyczynią się do bezproblemowego przejazdu po węgierskich drogach.

1. Należy zawsze sprawdzać, czy na bieżącym koncie HU-GO, czyli elektronicznym systemie pobierania opłat drogowych na Węgrzech, znajdują się środki. Może to wydawać się banalne, ale podczas wykonywania codziennych czynności i zadań łatwo zapomnieć o sprawdzeniu salda, co może doprowadzić do nieudanego uiszczenia opłaty e-myta. Rządowy system HU-GO postrzega tego typu zdarzenie za nieuprawnione użycie drogi. Sprawdzając swoje konto regularnie, można uniknąć takich problemów.

2. Należy upewnić się czy ustawienia wskaźników osi są prawidłowe. Wysokość e-myta obliczana jest stosownie do dopuszczalnej wartości emisji spalin w poszczególnych normach (EUR I-VI), planowanej długości trasy po płatnych drogach oraz liczby osi pojazdu. Jeżeli ta liczba się zmienia, należy zawsze poczekać na potwierdzenie SMS oraz/lub e-mail powiadamiające o udanej zmianie. Brak powiadomienia oznacza, że zmiany nie zostały zarejestrowane – w takim wypadku organy mogą nałożyć karę.

3. Wszystkie systemy GPS potrzebują czasu, żeby rozpocząć działanie. Przed odjazdem należy upewnić się, że systemy działają prawidłowo i są gotowe do użycia. Nieprawidłowości następują zwykle po odłączeniu jednostki pokładowej od jej źródła zasilania, np. z powodu przeprowadzenia regularnego przeglądu pojazdu. Przed ponownym włączeniem należy odczekać około 10 minut, aż urządzenie uruchomi się, a także upewnić się, że bezpieczniki są w odpowiednim stanie.

4. Niektóre urządzenia pomocnicze (odtwarzacze DVD, tunery TV, nadajniki FM, itd.) mogą zakłócać transmisję danych jednostek pokładowych. To nie znaczy, że kierowcy muszą unikać tych urządzeń – wystarczy zawsze przed odjazdem sprawdzić, czy nie mają one wpływu na działanie jednostek pokładowych.

Więcej informacji dotyczących węgierskiego e-myta można zdobyć podczas konferencji organizowanej przez firmę WebEye Polska. Impreza jest bezpłatna, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji pod adresem: http://pl.webeye.eu/hu-go

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!