Nowinki technologiczne ZF na targach IAA 2008

23 listopada 2008, 0:00

 W wielu pojazdach użytkowych wystawianych na Międzynarodowych Targach Samochodowych w Hanowerze w 2008r. zastosowano technologię przenoszenia napędu i zawieszenia dostarczaną przez firmę ZF. Oto przykłady:

DAF

Firma DAF po raz pierwszy wystawiła ciągnik drogowy z nową, 12-biegową skrzynią biegów Ecosplit, produkcji ZF. W najbliższej przyszłości ręczna skrzynia biegów Ecosplit będzie również oferowana w wersji 12-biegowej, jako że została dostosowana do szerszego zakresu wartości momentu obrotowego, w jakim pracują silniki nowoczesnych pojazdów użytkowych. Będzie ona w stanie poprawić parametr ładunku użytecznego dzięki dodatkowej redukcji wagi. W ten sposób urządzenie przyczyni się istotnie do poprawy ekonomii eksploatacji pojazdów. Na wypadek, gdyby wymagane były wyjątkowo precyzyjne przełożenia, dostępna wciąż będzie 16-biegowa wersja tej skrzyni biegów.

Iveco Daily CNG

Po raz drugi z kolei, firma Iveco Daily zdobyła nagrodę dla najlepszego lekkiego samochodu ciężarowego, sponsorowaną przez Van Fleet World Honours 2008. Napędzany gazem ziemnym wariant samochodu firmy CNG wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów eTronic firmy ZF, jak też w dwumasowe koło zamachowe ze sprzęgłem produkowane przez ZF Sachs. Jest dzięki temu dużo oszczędniejszy w eksploatacji na drogach.

Iveco EuroCargo

W przypadku nowej grupy modeli EuroCargo, Iveco zaufało niemal wyłącznie technologii przenoszenia napędu oferowanej przez ZF. Pojazdy wszystkich klas, w tym te z napędem 4×4, dostępne są z ręczną skrzynią biegów Ecolite i (lub) skrzynią biegów AS Tronic lite/Eurotronic. Obie skrzynie produkowane są przez ZF. Model EuroCargo okazuje się wyjątkowo wygodny dzięki amortyzatorom firmy ZF Sachs, montowanym na przedniej i tylnej osi, jak też dzięki układowi kierowniczemu Servocom, dostarczanemu przez Dział Przekładni Kierowniczych ZF.

MAN TGL

Jeszcze większe możliwości oszczędzania paliwa i zapobiegania emisji zanieczyszczeń otwiera MAN TGL, z zainstalowanym systemem ZF HyTronic. Światowa premiera nowej ciężarówki dostawczej z napędem hybrydowym odbyła się na targach IAA. Hybrydowa skrzynia biegów opiera się na ZF-AS Tronic lite i dostarczana jest w pakiecie zawierającym system zarządzania zużyciem energii firmy ZF. Elektryczny silnik o mocy 60 kW zainstalowany wewnątrz tej automatycznej skrzyni biegów, wspiera pracę silnika spalinowego. Cały system składa się ze skrzyni biegów, silnika elektrycznego, falownika, akumulatora wysokiego napięcia.

MAN TGM

Na targach IAA 2008 również lżejsze modele firmy MAN wpisują się w wizerunek nowej generacji technologii samochodów ciężarowych MAN. Zewnętrznie pojazdy te charakteryzują się lepszą aerodynamiką i wyglądem. Pod maską wyróżniają się skrzynią biegów AS Tronic w wersjach mid oraz lite, zapewniającą oszczędność paliwa i komfort jazdy. Nowe silniki EEV poprawiają jakość emitowanych spalin. Układ kierowniczy Servocom, przygotowany przez Dział Przekładni Kierowniczych ZF, ułatwia wszelkie manewrowanie.

MAN TGX/TGS

Na targach IAA model ten, wyposażony w silnik EGR Euro-5, wystawiany był jako Ciężarówka Roku 2008. Pod maską znajdziemy przede wszystkim technologię przenoszenia napędu i konstrukcji podwozia firmy ZF. Zaczynając od zapewniającej oszczędność paliwa skrzyni biegów AS Tronic z układem hamującym Intarder, przez amortyzatory ZF Sachs, 4-punktowe zawieszenie kabiny na stalowych sprężynach resorujących, po układ kierowniczy Servocom z kolumną kierownicy i pompą, zaprojektowany przez Dział Przekładni Kierowniczych ZF.

Mercedes-Benz CapaCity

Na terenach wystawowych na wolnym powietrzu Mercedes Benz po raz pierwszy zaprezentował model CapaCity z nową, automatyczną 6-biegową skrzynią biegów EcoLife firmy ZF. W lipcu 2008, firma SSB (Stuttgarter Straßenbahnen AG), jako pierwszy klient końcowy otrzymał autobus CapaCity, wyposażony w skrzynię biegów ZF-EcoLife. Automatyczna 6-biegowa skrzynia biegów wykorzystywana jest w autobusach miejskich, autokarach międzymiastowych, jak też w pojazdach specjalnych i szynowych. Co więcej, skrzynia ZF-EcoLife dostosowana jest nie tylko do obecnych i przyszłych norm emisji spalin, ale umożliwia też dalsze ograniczenia emisji CO2 i zmniejszenie zużycia paliwa. Model CapaCity jest wyposażony w kompletne układy osi ZF Passau.

Mercedes-Benz Citaro

Model Citaro G BlueTec-Hybrid wyposażono w niezależne zawieszenie kół RL 75 EC oraz elektryczną zwolnicę firmy ZF. Napędzana elektrycznie zwolnica niskopodłogowa została zaprojektowana dla autobusów miejskich o maksymalnym obciążeniu osi na poziomie 13 ton. Każde koło napędzane jest przez pracujący z wysoką prędkością asynchroniczny silnik elektryczny, z dwustopniową mocą wyjściową. Ze względu na stały moment obrotowy, nie są wykonywane żadne zmiany przełożenia, co przyczynia się do zwiększenia komfortu jazdy. Na każdą oś dostarczana jest w trybie krótkotrwałym maksymalna moc napędu 240 kW oraz w trybie ciągłym moc 120 kW. W ruchu miejskim oczekiwane są oszczędności paliwa na poziomie do 30 procent.

Nissan

Japoński producent wystawił razem dwie hybrydowe skrzynie biegów, oparte na modelu eTronic firmy ZF. Sprzęgło wysprzęgla silnik elektryczny i skrzynię biegów, odłączając silnik spalinowy, co w rezultacie umożliwia czysto ekologiczną jazdę. Silnik elektryczny, pracujący, jako generator, wykorzystywany jest dodatkowo, jako źródło energii. Generowany efekt hamowania zintegrowany jest z systemem kontroli hamulców. Hybrydowa skrzynia biegów zapewnia wszystkie funkcje pełnego systemu hybrydowego. Została ona zoptymalizowana dla zastosowań w lekkich pojazdach użytkowych, pracujących w ruchu dostawczym. To elektromechaniczne rozwiązanie umożliwia maksymalne oszczędności paliwa przy minimalnych kosztach systemu.

Renault Midlum

Wystawiono skrzynię biegów AS Tronic lite firmy ZF z jednostką sterującą Renault Optitronic. Dzięki niej transport przy pomocy lekkich ciężarówek dostawczych staje się szczególnie korzystny finansowo a jednocześnie wygodny. Nowy automatyczny układ skrzyni biegów firmy ZF kontroluje elektronicznie procesy zmiany biegów i sprzęgania, które wykonywane są hydraulicznie. W ten sposób można uniknąć niedopuszczalnych i nieefektywnych przełożeń, uzyskując jednocześnie możliwość szybkiej zmiany trybu na ręczny, w dowolnym momencie jazdy. Nowy elektrohydrauliczny system sterowania 6-biegowej skrzyni biegów ma zwartą budowę i dlatego łatwiej go zintegrować z pozostałymi elementami niż moduły pneumatyczne. Nie wymaga również dopływu sprężonego powietrza. Co więcej, zastosowanie najnowocześniejszych, śrubowych kół zębatych o wysokiej wydajności zapewnia bardzo cichą pracę skrzyni biegów.

Setra

Wystawiono trzy autokary Setra, wyposażone w technologię przenoszenia napędu i konstrukcji podwozia firmy ZF. Autokar piętrowy S416HDH, model 431, oraz model 419 GT-HD wyposażono w wysoce korzystną ekonomicznie skrzynię biegów AS Tronic oraz w bezpieczne i wygodne, niezależne zawieszenie kół typu RL 75 E produkowane przez ZF. Dodatkowo, te pojazdy trójosiowe zaopatrzono w układ kierowniczy Servocom oraz układ kierowniczy skrętnej osi wleczonej typu RAS-EC, produkowane przez ZF. Dzięki amortyzatorom firmy ZF Sachs, autobusy charakteryzują się bezpieczeństwem, komfortem i dobrą przyczepnością.

Solaris

Autobus Urbino 12 zaprezentował się w swej najbardziej oszczędnej wersji: wyposażono go w wysoce wydajną, automatyczną, 6-biegową skrzynię biegów Ecomat oraz mechanizm kontroli przesuwu przekładni typu TopoDyn, którego działanie zależne jest od warunków topograficznych, co umożliwia znaczące oszczędności paliwa. Doskonałe zawieszenie uzyskane przez zastosowanie niezależnego zawieszenia kół typu RL 75 EC na przedniej osi oraz amortyzatory firmy ZF Sachs zapewniają kierowcy i pasażerom wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!