Zimą na właściwej drodze

18 grudnia 2008, 0:00

W krajach skandynawskich wyposażanie autobusów i samochodów ciężarowych w opony zimowe jest sprawą oczywistą. Liczba krajów, które wprowadzają obowiązkowe stosowanie opon zimowych stale się powiększa. Od tego roku również Czechy dołączyły do tego grona. Obowiązujące od 2 lat w Niemczech prawo, sprawia, że stosowanie opon zimowych jest coraz częściej normą we flotach ciężarowych. Wiele firm doszło do wniosku, że zmiana w odpowiednim momencie opon letnich na zimowe nie tylko zapewnia zgodność z nowymi przepisami, ale też daje korzyści ekonomiczne.

Znowelizowane niemieckie przepisy obowiązują od sezonu 2006/2007. Przewidują one, że wszystkie pojazdy samochodowe muszą być odpowiednio przygotowane do danych warunków pogodowych, co obejmuje także stosowanie opon przystosowanych do trakcji niesprzyjających warunkach pogodowych. Łagodne zimy z niewielkimi opadami śniegu oczywiście zawsze wywołują dyskusje na temat zalet i wad opon zimowych. Okazuje się jednak, że podczas ubiegłych okresów zimowych wielu przewoźników postępowało zgodnie z tą ustawą przede wszystkim dlatego, że doszli oni do wniosku, iż jazda na właściwych oponach zimowych nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także przynosi korzyści ekonomiczne. Stosowanie opon odpowiadających warunkom atmosferycznym zmniejsza liczbę awarii pojazdów. Nie jest też konieczne zakładanie z powrotem opon letnich, gdy skończy się zima, ponieważ opony zimowe, po częściowym zużyciu, „odkrywa” bieżnik i mieszankę gumową dostosowaną do pracy w warunkach letnich.

Continental, opierając się na swoim 70-letnim doświadczeniu w projektowaniu i produkcji opon zimowych, uważa, że prawidłowe korzystanie z tego typu opon daje dużą elastyczność i mobilność przez cały rok. W skrajnych warunkach pogodowych, gdy występuje śnieg, lód i błoto, trzeba stosować specjalne opony zimowe. Taka pogoda jest właściwa nie tylko dla krajów skandynawskich. Samochody ciężarowe muszą sobie radzić z trudnymi warunkami na drogach także w nizinnych i górskich regionach Europy. Jeżeli trasa biegnie przez inne państwa, należy przestrzegać różnych przepisów, ponieważ nie są one jednolita w całej Unii Europejskiej. Na przykład w takich państwach jak Estonia, Łotwa i Finlandia są wyznaczone okresy, w których używanie opon zimowych jest obowiązkowe.

Warto tu szczególnie zauważyć, że od 1 lipca 2008 roku obowiązuje znowelizowane prawo o ruchu drogowym, które nakłada na uczestników ruchu stosowanie ogumienia z oznaczeniem M+S w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia. Dla pojazdów powyżej 3,5 tony dodatkowo nałożono wymóg stosowania opon o minimalnej głębokości nie mniejszej niż 6mm. Obszary objęte tym wymogiem zostały oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi (15a i 15b). Opony z oznaczeniem M+S mogą być zastąpione jedynie łańcuchami śnieżnymi.

Śnieg i lód nieustannie stawiają przed oponami nowe wyzwania. Z tego względu czynnikami decydującymi o doborze odpowiednich opon są często bezpieczeństwo i pewność dotarcia do celu podróży. Opony zimowe Continental doskonale poradzą sobie z takimi zróżnicowanymi warunkami pogodowymi: zapewniają najlepszą przyczepność zarówno do nawierzchni zimowych, jak i suchych. W celu uniknięcia problemów, na przykład podczas kontroli drogowych, na bokach opon zimowych Continental umieszczone jest oznaczenie M+S wraz z symbolem płatka śniegu. Ponadto oznaczenie Scandinavia wskazuje, że opony te idealnie nadają się do użytkowania w sezonie zimowym.

Jeżeli chodzi o kryteria bezpieczeństwa i ekonomii, mające olbrzymie znaczenie przy zakupie opon zimowych do samochodów ciężarowych, to wiele osób nadal uważa, że aspekty te wykluczają się nawzajem. Opony zimowe Continental dowodzą, że jest to nieprawda. Modele Continental HSW Scan i HDW Scan nie tylko zapewniają doskonałą przyczepność i świetne parametry użytkowe w zimowych warunkach, ale również są naprawdę trwałe. Obok czynników bezpieczeństwa i opłacalności, ważną kwestią jest też możliwość zaplanowania wymiany opon na dogodny termin. Continental radzi, by plany eksploatacji samochodów układać bardzo starannie, z dużym wyprzedzeniem przewidując wymianę opon, z uwzględnieniem warunków na pokonywanych trasach. Konieczne jest wzięcie pod uwagę nie tylko warunków atmosferycznych, jakie można napotkać na każdej z tras, ale też obciążenia i rodzaju układu napędowego w samochodzie. Małe obciążenie – przede wszystkim osi napędzanej – niekorzystnie wpływa na przyczepność na lodzie i śniegu. Jeżeli samochód ma kilka osi napędzanych i jest prawidłowo załadowany, to przyczepność kół do jezdni jest lepsza, a w efekcie można jechać bezpieczniej i oszczędniej.

Wniosek jest taki, że jeżeli wybierzemy na zimę odpowiednie opony, to nie tylko znajdziemy się na właściwej drodze jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy, ale też zaoszczędzimy pieniądze. Aby mieć pewność, że tak właśnie będzie także w przypadku opon zimowych Continental, poświęciliśmy mnóstwo czasu i pracy na stworzenie systemu „inteligentnego zużycia”. Oznacza to, że bieżnik zimowy ściera się tak, by w efekcie zmienić się w konwencjonalny bieżnik letni. Dzięki temu na wiosnę nie trzeba zmieniać opon, nie trzeba też magazynować ich do następnej zimy.

Opony zimowe Continental należą do rodziny produktów Scandinavia:

HSW Scandinavia — opony na koła osi kierowanej, przeznaczone do użytku przy każdej pogodzie.
Opony tego typu zapewniają zimą maksymalną sterowność i skuteczność hamowania dzięki zastosowaniu „inteligentnego bieżnika”. Na bieżniku krzyżują się krawędzie klocków i lamelowych nacięć, tak aby zapewnić optymalne parametry użytkowe nawet na śliskich jezdniach. Opona również sama się oczyszcza. Gdy zima się skończy, ten sam bieżnik można wykorzystywać także latem.

HDW Scandinavia: Najwyższa przyczepność nawet w najcięższą zimę

Continental opracował model HDW Scandinavia z przeznaczeniem do intensywnego użytkowania na zaśnieżonych obszarach. Opona ta, dzięki łańcuchowym lamelowym nacięciom, zapewnia doskonałą przyczepność, przede wszystkich na śniegu ubitym kołami samochodów. Klocki bieżnika o dużej odporności na boczne znoszenie gwarantują bardzo dobrą sterowność. Dzięki tym właściwościom trasy prowadzące przez zaśnieżone obszary można przejechać łatwo, bezpiecznie, pewnie i oszczędnie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!