Plany Fraikin Polska na rok 2009

11 stycznia 2009, 0:00

 Spółka Fraikin Polska, zajmująca się wynajmem długo- i krótkoterminowym samochodów użytkowych planuje w 2009 r. zwiększyć łączną wartość podpisanych umów wynajmu o 35 mln zł. Fraikin zamknął 2008 r. zawartymi umowami wynajmu o wartości 140 mln zł, a w 2009 ma być to kwota 175 mln.

Obecnie flota Fraikina liczy 800 pojazdów, a do połowy 2009 r. ma ona przekroczyć liczbę 1 000, oprócz tego Fraikin planuje otworzyć pierwszy z trzech oddziałów regionalnych poza Warszawą. Będzie się on znajdował w Komornikach koło Poznania bezpośrednio przy autostradzie A2.

– Zdecydowaliśmy się na Poznań, ponieważ znacząca część floty Fraikina jeździ właśnie w tym regionie – wyjaśnia Artur Nowicki, dyrektor generalny Fraikin Polska. – Mimo oczekiwanego spowolnienia gospodarczego polski rynek jest dalej obiecujący dla wynajmu pojazdów użytkowych. Największą grupę klientów Fraikin stanowią firmy dystrybucyjne. Klienci Fraikin korzystają też z usług wynajmu krótkoterminowego. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, działających w branżach o charakterze sezonowym.


– Rolnictwo, sadownictwo, budownictwo, handel i wiele innych branż charakteryzuje się dużą sezonowością. Takie przedsiębiorstwa mogą wynająć krótkoterminowo pojazdy na godzinę, dzień, tydzień lub kilka miesięcy. Tak jak w wypadku wynajmu długoterminowego Fraikin bierze na siebie pełna odpowiedzialność za pojazd – wyjaśnia Artur Nowicki.

Umowa wynajmu może przewidywać większą liczbę wynajmowanych aut w szczycie, a znacznie mniejszą poza sezonem co daje dużą elastyczność działania. Na przykład wiosną zaczyna wzrastać zapotrzebowanie na chłodnie – izotermy i kontenery, dysponujemy nawet ciągnikami siodłowymi. -dodaje.

Nazwa firmy Fraikin pochodzi od nazwiska przedsiębiorcy Gérarda Fraikina, który założył ją w latach czterdziestych. Był wówczas właścicielem jednej ciężarówki. W 1947 r., stopniowo zrezygnował ze świadczenia usług transportowych i zajął się wynajmem pojazdów. W tamtych czasach wiele szybko rosnących firm doszło do przekonania, że wynajmując samochody można szybko stworzyć regionalną lub krajową sieć transportową bez angażowania cennego kapitału. Wkrótce firma zbudowała własną krajową, a później międzynarodową sieć centrów obsługi, i oprócz rodzimej Francji, jest obecna w takich krajach jak: Wielka Brytania, Belgia, Hiszpania, Szwajcaria i Polska. 

Artur Nowicki, dyrektor generalny Fraikin Polska: umowa wynajmu może przewidywać większą liczbę wynajmowanych aut w szczycie, a znacznie mniejszą poza sezonem.

Wykres:
Rok – Łączna wartość zawartych umów (mln zł)
2007 – 70
2008 – 140
2009 – 175 (prognoza) 

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!