Oprogramowanie do obliczania emisji spalin dla konkretnych tras ciężarówek

22 czerwca 2009, 0:00

Dbałość o środowisko naturalne zatacza coraz szersze kręgi, wkraczając również do sfery inteligentnych technologii służących różnym branżom działalności gospodarczej, także logistyce i transportowi. Prawidłowe i szybkie zaplanowanie trasy przejazdu – nie zawsze najkrótszej ale najbardziej ekonomicznej, a więc ekologicznej – jest możliwe obecnie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii informatycznych. W tym przypadku działania proekologiczne, niejako przy okazji zmniejszają koszty działalności przewozowej. Między innymi na tym polega „Green logistics” – „Zielona logistyka” – hasło, które stopniowo zamienia się w rzeczywistość.

Swój wkład w ideę ekologicznego transportu i logistyki – „Green logistics” – wnosi również firma Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe, oferując w ramach swojego oprogramowania map&guide Professional kalkulator emisji spalin dla konkretnej trasy przejazdu oraz wiele innych, nowych funkcjonalności tego oprogramowania.

Kalkulator emisji spalin
Wśród tych funkcjonalności są planowanie tras w tzw. „zielonych strefach” w dużych miastach Europy Zachodniej i wiele narzędzi przydatnych firmom transportowym. Wsparciem dla kierowców ciężarówek są w tym oprogramowaniu informacje o punktach pomocy medycznej – DocStops, czy myjniach samochodowych. Po raz pierwszy firma PTV zaprezentowała to narzędzie do planowania tras podczas ostatnich targów transportowych w Monachium.

Jednak najważniejszą nowością jest kalkulator emisji zanieczyszczeń, który umożliwia przewoźnikowi obliczyć emisję np. dwutlenku węgla dla dowolnej trasy. Oprogramowanie wykorzystuje do obliczeń oficjalne dane z Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska. Jest to pierwsza technologia pozwalająca wyliczać emisję spalin dla konkretnych tras ciężarówek. Skonstruowanie tego narzędzia informatycznego jest pierwszym krokiem sfery transportu, służącym do sprostania przyszłym wyzwaniom w dziedzinie ochrony klimatu Ziemi.

Strefy ekologiczne – czerwona, żółta i zielona?
Najnowsza wersja oprogramowania zawiera informacje o „zielonych strefach” wprowadzonych w wielu niemieckich, holenderskich, czy brytyjskich miastach. To wszechstronne narzędzie dostarcza informacji do wyznaczenia kosztów poruszania się po „zielonych strefach”. Zasięgi stref naniesione są na mapie kolorami czerwonym, żółtym lub zielonym wraz z opłatami pobieranymi za poruszanie się na tych obszarach w zależności od normy ekologicznej Euro, spełnianej przez silnik określonego pojazdu.

Oprogramowanie wylicza najbardziej ekonomiczną trasę przejazdu w zależności od rodzaju wykupionej przez przewoźnika winietki. Nie masz wykupionej winietki? Nie ma problemu – oprogramowanie wyznacza trasę omijającą „zielone strefy” lub opracowuje najkrótszą trasę, przecinającą ten obszar. Jeżeli pojazd wjechał do strefy bez ważnej winietki, na ekranie u dyspozytora pojawia się alarm z informacją o najszybszych możliwościach opuszczenia zakazanego obszaru.

Dane dla branży transportowej
Map&guide Professional jest wzbogacony w wiele innych danych istotnych dla sektora transportowego. Zawiera on pełen zestaw stacji paliw i punktów usługowych akceptujących opłaty kartami Routexu i UTA w całej Europie. Nie brakuje wszystkich 250 punktów pomocy medycznej – DocStop – znajdujących się w Niemczech przy zjazdach z autostrad. Gdy tylko dyspozytor otrzyma od kierowcy informację o złym samopoczuciu, może przekazać namiar do najbliższego DocStopu. W bazie danych programu są wszystkie parkingi, stacje paliw, motele, hotele i miejsca nadające się do wypoczynku lub snu dla kierowców ciężarówek.

Indywidualne wyliczanie opłat drogowych
Jeżeli w kraju, na terenie którego dyspozytor zaplanował trasę, zmieniły się opłaty za poruszanie się drogami, użytkownik jest natychmiast on-line informowany o tym i może wyznaczać trasę oraz nowe koszty przejazdu.

Oprogramowanie umożliwia obliczenie wszystkich dodatkowych opłat na każdy kilometr drogi przez dowolny kraj europejski dla każdego rodzaju pojazdu. Jeżeli koszty są dzielone z kontrahentem, jest możliwe wyliczenie kosztów dla każdego z nich. Tym sposobem można opracować trasę i jej koszty w zależności od konkretnych warunków.

Szybkie znajdowanie parkingów
Nowe rozwiązania, zastosowane w oprogramowaniu map&guide Professional umożliwiają szybkie odnalezienie parkingów rozmieszczonych na planowanej trasie i wybór konkretnych z nich dla kierowcy, według przepisów o czasie pracy i wypoczynku kierowców. Miejsca nadające się do wypoczynku nie muszą znajdować się wzdłuż trasy. Bardziej korzystne ze względu na rozładunek i załadunek transportowanego towaru mogą się znajdować gdzie indziej. Zbierając te wszystkie informacje dyspozytor może w porozumieniu z kierowcą wyznaczyć najbardziej korzystne miejsce postoju i wypoczynku.

Zgodne z przepisami przerwy na wypoczynek muszą zostać zawarte w planie przejazdu. Jest to konieczne w tych firmach transportowych, w których poważnie myśli się o zwiększeniu efektywności przewozów, szczególnie wielodniowych z bardzo restrykcyjnymi terminami dostaw, ale zgodnymi ze zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa.

Wersja oprogramowania map&guide Professional z 2009 roku zawiera wiele innych cennych narzędzi dla dyspozytora, jak nośność dróg (zakazy wjazdów w zależności od nacisków na osie lub masy pojazdów), czy podział dróg na autostrady, drogi międzynarodowe, krajowe, wojewódzkie, powiatowe, płatne, niepłatne. Wszystko to pozwala np. całkowicie uniknąć przejazdu przez „zielone strefy”. Opcjonalnie jest możliwy do nabycia pakiet danych teleadresowych do 7 tys. najważniejszych firm transportowych w Europie. Ten pakiet przydatnych danych zawiera również namiary na ważne dla przewoźników instytucje, związane z transportem. Dane te zgromadziła firma DVV Media Group.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.ptvag.com

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!