Opłaty drogowe w Słowenii za pomocą DKV Card

6 sierpnia 2009, 0:00

Wykorzystując kartę paliwowo-serwisową DKV można uiścić opłaty drogowe w Słowenii, która niedawno wprowadziła różne sposoby pobierania opłat drogowych, w każdej dostępnej formie. W tym niewielkim kraju myto opłacane jest na kilka sposobów: Kierowcy samochodów osobowych muszą wykupić winiety – w formie rocznej lub półrocznej, a myto za samochody ciężarowe opłaca się w systemie ABC, po kupieniu urządzenie do automatycznego naliczania opłat lub za pomocą karty pre-paid DARS Transporter. Wszystkie wydatki związane z opłatami drogowymi mogą być obecnie regulowane bezgotówkowo przy pomocy DKV Card.

System ABC funkcjonuje w Słowenii od 1995r. Opłata jest pobierana automatycznie z urządzenia (ABC OBU) mocowanego do szyby pojazdu, gdy samochód (bez zatrzymywania) przejeżdża przez specjalną bramkę. Zasada „doładowywania” konta tego urządzenia jest podobna do prepaidowych telefonów komórkowych – przed wyruszeniem w trasę należy na nie wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy przelewem lub gotówką. Gdyby zabrakło środków na ABC OBU, można je uzupełnić przy specjalnym okienku przy bramce. Dzięki nowej usłudze DKV, teraz możliwe jest również uzupełnianie środków za pomocą DKV Card.

Karta DARS Transporter służy do opłacania myta przez przyłożenie jej do specjalnego czytnika. W tym systemie również nie używa się gotówki, więc należy wcześniej doładować konto. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zatrzymania pojazdu przed bramką.

Kwoty wpłacone na konto ABC OBU i DARS Transporter przy użyciu kart DKV Card są rozliczone w jednej fakturze, razem z innymi transakcjami dokonanymi za pomocą karty. Na wspólnej fakturze znajdą się również jednorazowe opłaty za przejazd w bramkach autostrady i zakupy winiet. Dzięki temu zwiększa się wygoda rozliczeń, ułatwienie dla księgowości i kierowców, którzy nie muszą wozić ze sobą gotówki

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!