Rekordowy mandat WITD – 59 naruszeń przepisów jednego kierowcy

22 grudnia 2017, 13:54

Niechlubny rekord należy do jednego z kierowców ciężarówki, który został zatrzymany do kontroli przez oddział terenowy Inspekcji Transportu Drogowego we Włocławku. Po podliczeniu wszystkich nieprawidłowości, mandat za wszystkie przewinienia wynosi 88 150zł. 

Na drodze powiatowej w okolicach Włocławka mieszkańcy okolicznych budynków informowali o notorycznie łamanym zakazie przekraczania dopuszczalnej masy całkowitej przez ciężarówki na pobliskiej drodze. A wynosi ona 12 ton.

Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przypuszczenia mieszkańców i przeprowadzili kontrolę na tym odcinku. Jeden z zatrzymanych kierowców był właścicielem firmy transportowej, zarejestrowanej w województwie mazowieckim. W ciężarówce przewożona była makulatura. Waga pojazdu była znacznie przekroczona, jednak nie było to jedyne przewinienie kierującego. A tych było dość sporo, bo według wyliczeń WITD aż 59.

Kierowca ciężarówki naruszył wszystkie możliwe przepisy dotyczące czasu pracy. Według danych z tachografu kierujący pojazdem nie odebrał wcześniejszych odpoczynków. W dniu zatrzymania prowadził ciężarówkę o 3 godziny za długo. Przez 2 tygodnie przepracował łącznie 132 godziny zamiast przepisowych 90.

Właściciel ciężarówki może mówić o szczęściu w nieszczęściu, ponieważ kwota wykroczeń, których się dopuścił nie może zostać wyegzekwowana zgodnie z ustawą o transporcie drogowym. Maksymalna kwota mandatu nałożona przez ITD podczas kontroli nie może przekraczać 10 tys. złotych.

Więcej o tzw. renegatach tachografów pisaliśmy w poniższym artykule:

Renegaci tachografów – skutki jazdy na magnesie

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Safran, 22 grudnia 2017, 20:58 0 -1

Strata tata o jest właścicielem auta jeszcze niedawno nie dotyczyły ich te przepisy teraz itd sama zachowuje sięjak bandyci kierowca robi wydruki z kod 12/561/20060we a oni ich nie uznają i wylicza jako wykroczenie kogo już nie długo będą kontrolować chyba rowery w szybkim tempie wykańczania transport

Odpowiedz