Inwestycje w innowacje receptą na kryzys

7 maja 2010, 0:00

Trudne warunki gospodarcze w czasie kryzysu nasiliły konkurencję w branży transportowo-logistycznej. Podnoszenie efektywności i szukanie oszczędności to główne recepty na to, by przetrwać ten okres. Firma transportowa Link postawiła na inwestycje w innowacje technologiczne i wdrożyła system telematyczny CarCube firmy Punch Telematix.

Małe niebieskie punkty rozsiane są po mapie Europy. Jarosław Rencławowicz, Kierownik Działu Planowania i Koordynacji Transportu, siedzi przed monitorem komputera i kliknięciem myszy wybiera ciężarówkę w pobliżu Londynu.

– „Od tego kierowcy właśnie dostałem potwierdzenie odbioru dostawy“ – mówi – „Kiedyś musieliśmy czekać na powrót kierowcy całe dnie, a nierzadko tygodnie. Dziś za pomocą komputera pokładowego i podłączonego do niego skanera mamy bezpośredni dostęp do dowodów dostawy i dokumentów przewozowych od razu po ich zeskanowaniu.” – tłumaczy.

System CarCube składa się z komputera pokładowego, opcjonalnych urządzeń peryferyjnych takich jak skaner dokumentów i czytnik kart kierowcy oraz z opartych na bazie Internetu rozwiązań, wspomagających pracę oprogramowania spedycyjnego. System telematyczny umożliwia transmisję danych na ternie całej Europy w czasie rzeczywistym.

Link Sp. z o.o. począwszy od 2002 roku użytkowała kilka różnych systemów telematycznych. Decyzja o wymianie dotychczas użytkowanego systemu była podyktowana koniecznością dostosowania się do aktualnych potrzeb swoich klientów.

– „Właśnie w czasach kryzysu dostrzegamy potrzeby inwestowania w infrastrukturę technologiczną, która wspomaga działania mające na celu umocnić pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa” – powiedział Dariusz Danielewski, Dyrektor ds Transportu i Członek Zarządu. Celem firmy było nie skrócenie procesów płatności poprzez bezpośrednie skanowanie dowodów dostawy oraz zredukowanie kosztów rejestracji, przetwarzania i analizy danych dotyczących zadań realizowanych przez pojazdy.

Po przeprowadzeniu analizy produktów wiodących firm oferujących rozwiązania telematyczne i półrocznym testowaniu działania systemu na czterech ciężarówkach, wybrano CarCube.

– „Sprawdziliśmy bardzo dokładnie, wszystkie zastosowania telematyki. CarCube wyraźnie wygrało z konkurencją dzięki innowacyjnym funkcjom takim jak: cyfrowy asystent stylu jazdy oraz skaner dokumentów“ – mówi Dariusz Danielewski.

W ciągu dwóch miesięcy i w warunkach bieżącej eksploatacji pojazdów, 200 ciężarówek wyposażono w komputery pokładowe. Następnie za pośrednictwem istniejącego wcześniej interfejsu InterLAN SPEED zapewniono integrację danych telematycznych. W styczniu 2010 roku pracownicy firmy Link Sp. z o.o. rozpoczęli w pełni normalną pracę z wykorzystaniem efektu integracji obydwu połączonych ze sobą systemów.

Stosując CarCube Link postawiła na system zbudowany w oparciu o otwarte standardy. Bazuje na architekturze modułowej i skalowalnej – poprzez co może być płynnie zintegrowany z dotychczasowymi i nowymi aplikacjami.

– „Staramy się, aby nasza firma była zawsze postrzegana jako nowoczesne przedsiębiorstwo transportowe, które świadczy usługi na wysokim poziomie oraz optymalnie wykorzystuje swój tabor, mając na uwadze ochronę środowiska naturalnego. Wdrożony przez nas system telematyczny pozwala kontrolować obydwa wymienione obszary.” – powiedział Dariusz Danielewski.

Firma Link z siedzibą w Wiązownie zatrudnia 300 pracowników i posiada 195 pojazdów, które wykorzystywane są do przewozów całopojazdowych do i z Europy Zachodniej, transportu towarów niebezpiecznych i spedycji ładunków częściowych

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!