Najlepszą nauką jest zabawa

28 czerwca 2010, 0:00

W podwarszawskim Nadarzynie odbył się pokaz uświadamiający dzieciom, jakim zagrożeniem są dla nich samochody osobowe, ciężarowe i autobusy. Wydarzenie zorganizowała firma 3M, we współpracy z Urzędem gminy Nadarzyn i redakcją „Transportu Polskiego”.

Dzieci nie są jeszcze odpowiedzialne i brakuje im wyobraźni. Jak wynika z raportu KGP, w 2009 roku w wyniku wypadków komunikacyjnych zostało poszkodowanych 5050 dzieci w wieku 0-14 lat, zaś 128 zginęło. By uświadomić im zagrożenie, jakie tworzą pojazdy osobowe, ciężarowe i autobusy, prowadzone są pokazy w ramach akcji „Bezpieczna szkoła przy drodze”. Nadarzyn wydaje się dobrym miejscem na przeprowadzenie takiego szkolenia – przez gminę przebiega droga krajowa nr 8, w pobliżu której znajduje się kilka niewielkich szkół podstawowych.

Dzieci zmierzyły krokami długość samochodów i dowiedziały się, jaka jest ich waga. Zwiększyło to ich świadomość tego, że cięższe pojazdy podlegają jeszcze większym ograniczeniom fizyki – ciągnik siodłowy był przecież znacznie dłuższy i cięższy od osobowej Pandy.

Dziennikarze „Transportu Polskiego” kierowali czterema pojazdami (osobowy, autobus, mała ciężarówka oraz ciągnik siodłowy z naczepą), które miały do wykonania kilka zadań na zamkniętym dla ruchu odcinku drogi:

Slalom między pachołkami – Fiat jadący 50 km/h ominął wszystkie pachołki, ale dzieci mogły zobaczyć, że nie było to łatwe: niemal cały czas słychać było pisk opon. Pozostałe auta nie miały już szans na pokonanie slalomu, dzięki czemu dzieci zobaczyły, że ominięcie przeszkody jest bardzo trudne dla większych pojazdów.

Droga hamowania – dzieci były proszone o oznaczenie miejsca, w którym powinien zatrzymać się samochód. Za każdym razem okazywało się, że auta potrzebują na zatrzymanie się większego dystansu, niż przypuszczały.


Widoczność – kierowcy byli proszeni o wciskanie klaksonu, gdy widzieli dzieci stojące w różnych punktach. Dzieci przekonały się, że szczególnie w przypadku autobusu i ciężarówki powinny uważać, gdyż kierowcy po prostu ich nie widzą.

Zachodzenie – poproszono dzieci, by wyobraziły sobie, że stawiają rower obok ciężarówki. Wybrały miejsce oddalone o około metr od ciężarówki, a następnie kierowca skręcił i przejechał tylnym kołem pachołek. Dzięki temu zwrócono uczniom uwagę na problem zachodzenia dłuższych pojazdów.

W pokazie wzięły udział dzieci z kilku szkół, chodzące do klas 3-4. Maluchy stały na naczepach, by lepiej widzieć prezentację, a oprócz tego organizatorom łatwiej było utrzymać je w jednym miejscu i ochronić przed ewentualnym deszczem, którego tym razem nie było – pogoda była idealna. Na koniec pokazu każde dziecko mogło wspiąć się do kilkudziesięciotonowej ciężarówki i otrzymywało słodycze oraz materiały odblaskowe.

– „Podpisując Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zobowiązaliśmy się do aktywnych działań na rzecz poprawy kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach. Dlatego z dużą radością, aktywnie włączyliśmy się w organizację pokazu Bezpieczna szkoła przy drodze w Nadarzynie, czyli miejscowości i gminie, w której na co dzień mieści się centrala polskiego oddziału 3M. Nadarzyn leży bezpośrednio przy jednej z najbardziej ruchliwych tras szybkiego ruchu w Polsce, na której duży udział stanowi ruch samochodów ciężarowych. Jako duży zagraniczny inwestor, funkcjonujący na co dzień w nadarzyńskiej lokalnej społeczności, czujemy się w obowiązku edukować dzieci w wieku szkolnym w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności w aspekcie związanym z transportem ciężarowym.” – powiedział Grzegorz Iracki z Działu Materiałów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 3M Poland.

Akcja „Bezpieczna szkoła przy drodze” zwyciężyła w pierwszej edycji programu „Orlen bezpieczne drogi”. Pokonała pozostałe 246 zgłoszeń inicjatyw promujących bezpieczeństwo na drogach, nadesłanych do konkursu zgłoszeń. W ciągu 6 lat trwania programu odbyło się 15 pokazów, w których wzięło udział ponad 5000 dzieci.

Partnerami akcji są MAN Truck & Bus Polska, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Fiat Auto Poland oraz C.Hartwig Warszawa.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!