Mobilna stacja diagnostyczna dla śląskiego ITD

30 stycznia 2019, 14:02

Firma WSOP dostarczyła mobilną stację diagnostyczną dla Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach. To specjalistyczne urządzenie pracuje w oparciu o elementy linii diagnostycznej CERTUS zamontowane w rozkładanym kontenerze.

Podczas prezentacji mobilnej stacji przedstawiciele ITD chętnie nazywali ją zielonym „transformersem”. Zdolność do samodzielnego rozładunku z pojazdu, automatyczny obrót wokół własnej osi, podnoszony dach, rozkładane najazdy i bezprzewodowe sterowanie – już sam proces rozkładania stacji w miejscu badania nasuwa skojarzenia z filmowymi wzorcami. Zwarta konstrukcja kontenera powoduje, że stanowisko kontrolne można używać na stosunkowo niewielkich powierzchniach, co pokazano ustawiając MSD na ograniczonej krawężnikami drodze.

Podczas prezentacji mobilnej stacji na parkingu obok autostrady A4 w Rudzie Śląskiej inspektorzy ITD zatrzymali oraz skontrolowali losowo wybrany pojazd ciężarowy.

– Mimo mrozu i silnego wiatru CERTUS wykazał niezawodne działanie w trudnych warunkach eksploatacji. Proces przygotowania MSD do prowadzenia kontroli drogowej trwa niespełna 15 minut od momentu przyjazdu na miejsce i rozpoczęcia wyładunku – powiedział Prezes Zarządu WSOP, Jarosław Cichoń.

Mobilna stacja pracuje w oparciu o kluczowe elementy linii diagnostycznej CERTUS: rolki hamulcowe oraz szarpak. MSD posiada większość najważniejszych funkcji dostępnych w wersji linii przeznaczonej dla „stacjonarnej” okręgowej SKP, a przez to umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów, do których kontroli uprawniona jest ITD.

Podczas kontroli prowadzonych na drodze inspektorzy doceniają łagodny rozruch rolek hamulcowych CERTUS i zmianę ich prędkości obrotowej sterowaną falownikami – bez uciążliwych szarpnięć pojazdem. Z kolei łatwy wyjazd ze stanowiska do badania hamulców w pełni obciążonych pojazdów umożliwia funkcja wspomagania wyjazdu, która lekko przyhamowuje rolki, zapobiegając jednocześnie ich nadmiernemu rozpędzeniu przez badany pojazd. Mobilna stacja diagnostyczna umożliwia także kontrolę działania tachografów oraz badanie pojazdów z napędem 4×4.

Sterowanie urządzeniami mobilnej stacji diagnostycznej oraz samym procesem jej rozkładania w miejscu planowanej kontroli umożliwiają trwałe i niezawodne piloty przemysłowe. Możliwa jest także obsługa rolek hamulcowych oraz dymomierza i analizatora spalin za pomocą tabletu z ekranem dotykowym.

Mobilną stację wraz z pojazdem ciężarowym służącym do jej przewozu zaprojektowała oraz dostarczyła firma WSOP w ramach przetargu. Koszt MSD to 1,2 mln złotych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!