Chcą spalić poniżej 25 litrów na 100 km

22 października 2010, 0:00

Firma Trimble Transport & Logistics udostępnia na jazdę testową swój komputer pokładowy CarCube, który ma pomóc zaoszczędzić paliwo. Celem jest osiągniecie przez w pełni obciążoną 40-tonową ciężarówkę średniego zużycia poniżej 25 litrów na 100 km na trasie o długości ok. 1600 km z Monachium do włoskiej miejscowości Villa San Giovanni (portu promowego na wysokości Sycylii). Celem projektu firm Lifetime Technologies i MAN jest pokazanie, jak duże oszczędności paliwa można uzyskać dzięki zastosowaniu nowej technologii. Ponadto będzie to również próba ustanowienia rekordu świata na tej trasie.

Komputer pokładowy CarCube łączy w jednym urządzeniu funkcje telematyki, telemetrii, telefonii i nawigacji. W celu zoptymalizowania zużycia paliwa na całej trasie konieczne jest stałe analizowanie danych dotyczących pojazdu. W tym celu firma Trimble udostępniła cyfrowego asystenta stylu jazdy, który stanowi uzupełnienie komputera. Asystent stylu jazdy za pośrednictwem interfejsu FMS zapisuje istotne parametry, takie jak zużycie paliwa, liczba obrotów, zachowanie się podczas hamowania i przyspieszania. Pasek statusu na wyświetlaczu oraz komunikaty audiowizualne następnie sygnalizują kierowcy, jak może zmniejszyć aktualne zużycie paliwa. Bezpośrednie połączenie CarCube z szyną CAN firmy Trimble zapewnia szczegółowe raporty FMS. Wszystkie parametry mogą być odtworzone online na platformie użytkownika FleetWorks.

Faktyczne zużycie paliwa zależy od pokonywanej trasy oraz warunków drogowych i natężenia ruchu. By wyznaczyć najbardziej efektywną drogę w danej chwili, firma Trimble opracowała także system nawigacji dla samochodów ciężarowych, który obok aktualnej sytuacji na drodze uwzględnia także szczególne cechy danego pojazdu.

Start przejazdu, którego celem jest ustanowienie rekordu świata, przewidziano na wtorek 19 października o godz. 7.30. Dla celów związanych z ustanowieniem rekordu świata firma Trimble przygotowała publiczny dostęp do portalu internetowego dla użytkowników Fleetworks. Osoby, które chciałyby śledzić przebytą trasę w czasie rzeczywistym, mogą wysłać e-mail na adres lieve.storms@punchtelematix.com, aby otrzymać login z nazwą użytkownika i hasłem.

Obok firmy Trimble Transport & Logistics także inne przedsiębiorstwa wspierają projekt realizowany przez Lifetime Technologies i MAN. Wśród nich są znani partnerzy, jak na przykład koncern oponiarski Michelin, firma Pneuhage (serwis opon), SNIPTEC (optymalizacja silników), xlite (felgi), HS-Schoch (spojlery), KUDA-Aero-Spoiler oraz BPW (osie).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.24.202.*, 22 października 2010, 0:00 0 0

25 na 100? To znacznie mniej niż palą niektóre auta osobowe. :)

Odpowiedz

83.24.227.*, 26 października 2010, 0:00 0 0

chyba jednak nie dali rady, żadnych informacji na ten temat nie udostępnili. Głośne hasło i koniec...

Odpowiedz