Autobusy Scania w Jaworznie

15 listopada 2010, 0:00

Na ulice Jaworzna wyjechały nowe autobusy Scania OmniCity. Są to nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy, wyposażone w ekologiczne silniki. Jest ich piętnaście. Zostały uroczyście przekazane nowemu użytkownikowi 12 listopada 2010 r. Jest nim Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Jaworznie. Honory gospodarza pełnił prezes spółki, Zbigniew Nosal, który symbolicznie odebrał klucze do nowych pojazdów od Alexandra Vlaskampa, Dyrektora Generalnego Scania Polska S.A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski, Prezydent Jaworzna Paweł Gilbert oraz przedstawiciele PKM.


OmniCity, jakie rozpoczynają pracę w Jaworznie maja długość 12 m i mieszczą 104 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących. Na całej długości mają niską podłogę, co przyspiesza zajmowanie miejsc w środku i skraca czas postoju na przystanku. Ponadto wyposażone są w mechanizm przyklęku, obniżający prawą stronę autobusu. Dzięki niemu łatwiej jest wsiadać mamom z wózkami, osobom starszym i osobom niepełnosprawnym. Wewnątrz przewidziano bezpieczne miejsce dla wózka inwalidzkiego. Duże, czytelne elektroniczne tablice informują o trasie przejazdu. Do wyposażenia każdego autobusu należy system głosowej zapowiedzi przystanków. Ergonomiczne miejsce kierowcy z czytelnymi wskaźnikami gwarantuje bardzo dobrą widoczność.

Źródłem napędu jest umieszczony poprzecznie, 5-cylindrowy silnik typu DC 929, który współpracuje z automatyczną 5-biegową przekładnią ZF. Jest zgodny z normą EEV, którą spełniono wykorzystując technikę recyrkulacji spalin – EGR, bez konieczności stosowania dodatków. Cichy i ekologiczny zapewnia komfort zarówno jadącym autobusem, jak i wszystkim wokół. Elektronicznie sterowane hamulce tarczowe z ABS zapewniają bezpieczeństwo, natomiast wydłużeniu ich żywotności sprzyja zwalniacz. Specjalny hamulec przystankowy zapobiega odjechaniu autobusu z niedomkniętymi drzwiami.

Nowiutkie OmniCity w pastelowych barwach Jaworzna zostały wyprodukowane w polskiej fabryce Scania w Słupsku. Zajmą miejsce wysłużonych, 15-letnich autobusów różnych marek. Pasażerowie na pewno poczują różnicę, zwłaszcza na dłuższych trasach, np. łączących Jaworzno z dworcem kolejowym w Katowicach. Ogółem z pomocą 56 autobusów przedsiębiorstwo obsługuje 23 linie.

Autobusy będą serwisowane w nowoczesnym obiekcie dilera Scania Gliwice.

Scania OmniCity oferowana jest, jako dwuosiowy autobus 12-metrowy lub trzyosiowy, przegubowy o długości 18 m. Produkowana jest także odmiana piętrowa. Poza typowymi silnikami wysokoprężnymi są proponowane jednostki na etanol, paliwo odnawialne, którego używaniu towarzyszy niska emisja spalin. Wszystkie warianty OmniCity powstają na zmodernizowanej latem 2010 r. nowej linii montażowej w zakładzie w Słupsku. Są eksportowane do wielu krajów, nie tylko w Europie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!