Kierowca zawodowy stworzył grupę sportowych pasjonatów

28 kwietnia 2020, 12:37

Praca kierowcy zawodowego dla laików może wydawać się niezbyt wymagająca. Siedzący tryb życia, podróże po Europie. Prawda leży jednak gdzie indziej. Życie w trasie, to też wieczna walka z czasem, a przy tym stres, ograniczona możliwość ruchu i zjedzenia pełnowartościowych posiłków. Z pomocą przyszła grupa założona przez Patryka Prukopa, dla kierowców chcących rozpocząć przygodę z aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Co łączy pracę w korporacji z pracą kierowcy zawodowego? Siedzący tryb. Lekarze ostrzegają, że siedzący tryb życia prowadzi do wielu dolegliwości. Wachlarz jest naprawdę spory: od bólu pleców, przez bóle głowy, płytki oddech, żylaki aż po nadwagę, nadciśnienie czy cukrzycę typu 2.

Oprócz widma pogarszającego się stanu zdrowia, brak aktywności ruchowej prowadzi też do gorszego samopoczucia. Dbając o zdrowie fizyczne, pośrednio dbamy także o zachowanie higieny psychicznej, co jest szczególnie istotne będąc w pracy 24 godziny na dobę przez określoną liczbę dni – w zależności od specyfiki wykonywanego transportu.

Społeczność łącząca kierowców zawodowych i sport

Patryk, zakładając grupę Be Active Trucker, stworzył społeczność skupiająca kierowców zawodowych, którzy spędzają wolny czas aktywnie – uprawiając taki rodzaj sportu, na jaki mogą sobie pozwolić będąc w trasie. W znacznej mierze aktywność członków skupia się na sportach siłowych, ale są również tacy, którzy biegają lub jeżdżą na rowerze. Grupa zrzesza zarówno osoby, które dopiero chcą zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia, jak i te, które już regularnie ćwiczą.

Inicjator grupy, który również jest czynnym kierowcą zawodowym, stworzył tę internetową przestrzeń tylko dla aktywnych kierowców zawodowych, co jest weryfikowane przez administratorów, których jest łącznie trzech – Patryk, Rafał i Magda. Nad kulturą wypowiedzi czuwają moderatorzy. Pozwala to na zachowanie dobrej atmosfery, chroniąc przed internetowymi “śmieszkami”. Ilu kierowców zawodowych w Polsce aktywnie uprawie sport? Wygląda na to, że co najmniej 3440, tylu członków liczy bowiem obecnie grupa.

Dlaczego zdecydowałeś się na założenie grupy o takiej tematyce?

Byłem wcześniej na innej grupie dla aktywnych kierowców, która nie do końca spełniała moje oczekiwania. Zakładając tę grupę, chciałem zmotywować jak największą liczbę nieaktywnych dotąd kierowców i pomóc tym, którzy nie wiedzą jak zacząć przygodę ze sportem, ponieważ Ci, którzy już się nim zainteresowali, nie potrzebują dodatkowej motywacji. Chciałem pokazać kierowcom, że niezależnie od wieku, można zacząć uprawiać sport – mówi Patryk Prukop, założyciel grupy Be Active Trucker.

W trasie możliwość jedzenia pełnowartościowych posiłków jest dosyć ograniczona, a fast food kusi jeszcze bardziej dostępnością i wygodą. Wspieracie się również w kwestii trzymania zbilansowanej diety? Gdzie kupować dane produkty, co jeść na stacjach, a czego raczej unikać?

Tak, staramy się wspierać i motywować również w tym zakresie. Jest to często poruszany temat. Na grupie są kierowcy, którzy potrafią ugotować w kabinie takie potrawy, że aż trudno uwierzyć.  Wrzucają na grupę zdjęcia i przepisy, pokazując tym samym, że w kabinie też można przygotować pełnowartościowe posiłki i zrezygnować, lub mocno ograniczyć, fast food oferowany na stacjach, czy przez popularne sieci restauracji – wyjaśnia Patryk Prukop.

Społeczność, która kibicuje i pomaga

To co można zaobserwować, będąc na grupie ledwie chwilę, to wszechobecna pomoc i poczucie wsparcia. Nie ma tam “hejtu” czy też szydzenia, nawet w przypadku zadania pozornie banalnego pytania dotyczącego sportu. Jest za to sporo umieszczanych filmików i zdjęć z własnymi wyczynami lub innych osób, które są dla danego użytkownika inspiracją do dalszych działań.

Mamy ułożony regulamin, którego przestrzegamy. Na grupie panuje zasada “zero tolerancji” dla  wulgaryzmów, chamstwa czy hejtu. Staramy się stworzyć taką atmosferę, aby każdy czuł się komfortowo i nie obawiał się, że jego post dotyczący np. spaceru, spotkał się z kpinami czy żartami. Takie sytuacje nie mają u nas miejsca – wyjaśnia Patryk Prukop, założyciel grupy Be Active Trucker.

Stworzona bezpieczna przestrzeń, ma na celu motywowanie członków grupy do aktywnego spędzania wolnego czasu, co w przypadku pracy jako kierowca zawodowy ma zbawienny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Na forum znajdziemy zarówno wieloletnich pasjonatów sportu oraz ludzi, którzy dopiero wykazują chęć na zmianę dotychczasowego stylu życia. Bez względu na stopień zaawansowania, każdy jest traktowany z należytym szacunkiem, co przy niezbyt wysokich standardach wypowiedzi internetowych, jest zjawiskiem mocno zauważalnym.

Czy Wy też staracie się aktywnie spędzać czas będąc w trasie? A może macie dopiero zamiar zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia? Piszcie w komentarzach.

Ankieta

Uprawiasz sport kiedy jesteś w trasie?

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Mario, 18 maja 2020, 19:23 0 0

Bardzo dobra inicjatywa. Gratuluję pomysłu i co tu dużo mówić: trzeba się wziąć za siebie, bo nikt nam zdrowia nie da.

Odpowiedz