Ekologiczny autobus miejski MAN-a

, 22 sierpnia 2011, 9:29

MAN zaprezentował w Rio de Janeiro autobus miejski, który może być napędzany zarówno gazem ziemnym, jak i olejem napędowym. Prototyp powstał w ramach programu zrównoważonego transportu w Rio, w związku z organizowanymi w tym mieście Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku i Olimpiadą w roku 2016 roku.

Volksbus wyposażony jest silnik V MAN-a, który posiada podwójny system wtrysku, dzięki czemu może alternatywnie być zasilany olejem napędowym lub gazem ziemnym. Pozwala to na redukcję dotychczasowej emisji drobnego pyłu o 80 procent, zaś emisji CO2 o 20 procent.

Prototyp wyposażony w technologię VNG + Diesel (VNG = Vehicular Natural Gas) może być napędzany gazem ziemnym nawet w 90 procentach. W Rio będzie on obsługiwał stałą linię miejskich zakładów komunikacji Setrans. Podczas testów zostaną dokładnie zmierzone wszystkie istotne parametry eksploatacyjne oraz opłacalność całego projektu.

Autobus został zaprojektowany przez firmę MAN Latin America we współpracy ze spółką Robert Bosch GmbH specjalnie dla programu ekologicznego w Rio.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

82.210.249.*, 23 sierpnia 2011, 9:31 0 0

Warto zauważyć jakie wysokie progi wejściowe i szyby boczne chyba na uszczelki - konstrukcja budy z lat 70 w Europie. Ale biorąc pod uwagę drogi i porachunki różnych grup (szyby) ma to sens. Przydałyby się w EU pojazdy na etanol rodem z Latin America - takie Uno czy Doblo...

Odpowiedz