Nowy partner Ursusa – czy zeroemisyjny pojazd naprawdę powstanie?

22 lutego 2021, 13:01

Na początku lutego pisaliśmy o zerwaniu przez firmę Ursus współpracy z chińską firmą Dongfeng. Okazuje się, że polski producent szybko znalazł nowego partnera, tym razem z Korei Południowej. Projekt produkcji auta o napędzie alternatywnym z dnia na dzień ponownie stał się realnym, na co szybko zareagowała giełda.

Giełdowy kurs spółki Ursus, znajdującej się obecnie w stanie restrukturyzacji, wzrósł w pewnym momencie aż o ponad 70%. Informacja o nawiązaniu współpracy z firmą BLF Corporation wlała zatem spore nadzieje w serca inwestorów.

Oficjalny powód zerwania umowy z Dongfengiem był dość nietypowy (sprawę opisaliśmy tutaj). Firmy planowały stworzyć razem kilka motoryzacyjnych projektów, w tym pojazdy elektryczne i wodorowe. Dokładnie takie same nadzieje, Ursus ma wiązać z koreańskim BLF. Przy okazji ogłoszenia współpracy nie ukrywano planowanego powrotu do koncepcji samochodu dostawczego (poniżej 3,5 t.) z napędem alternatywnym. Produkcję tego pojazdu, przedstawionego pod nazwą ELVI, Ursus planował jeszcze w 2018 r., jednak ze względu na sytuację finansową spółki plany było trzeba odłożyć. Nowe koncepcje Ursusa zakładają, ze ELVI będzie pojazdem korzystającym z napędu elektrycznego jak i ogniw wodorowych.

Foto: Ursus

Czy optymizm giełdowych inwestorów Ursusa jest uzasadniony?

Wydaje się, że spontaniczna reakcja na nowe plany lubelskiej firmy jest nieco zbyt euforyczna. Najnowsza historia Ursusa pokazuje, że wiele jej porozumień z zagranicznymi partnerami nie doszło do skutku (z różnych przyczyn). Najbardziej spektakularnym fiaskiem poza sytuacją z Dongfengiem było zerwanie wstępnej umowy inwestycyjnej w spółkę Ursus BUS przez koncern Enerkon Solar International. Później nie udała się także transakcja sprzedaży zakładu w Dobrym Mieście, brytyjskiej firmie Alamo Group Europe. Miejmy nadzieję, że losy kolejnej międzynarodowej współpracy spółki Ursus, potoczą się inaczej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!