Hybrydowe Volvo chce pobić swój rekord prędkości

27 marca 2012, 16:37

Najszybszy na świecie samochód ciężarowy z napędem hybrydowym, Mean Green, już 27 kwietnia 2012 r. spróbuje pobić swój własny rekord prędkości, wynoszący obecnie 260 km/h. Próba odbędzie się na lotnisku w Wendover, w amerykańskim stanie Utah.

Volvo Mean GreenHybrydowe Volvo może obecnie pochwalić się rekordami prędkości ze startu zatrzymanego na dystansie 500 i 1000 metrów oraz na dystansie jednego kilometra ze startu lotnego – ustanowionych zgodnie z międzynarodowymi przepisami.

– „Technika i innowacyjność są jądrem naszej działalności.” – mówi Ron Huibers, prezes ds. sprzedaży i marketingu w Volvo Trucks North America. – „Mean Green jest doskonałym przykładem możliwości technicznych Volvo i naszego nieustającego zainteresowania nowymi technologiami. Nasi inżynierowi zaprojektowali najszybszy na świecie hybrydowy samochód ciężarowy, wykorzystujący ten sam hybrydowy układ napędowy Volvo, jaki wprawia w ruch setki autobusów Volvo na całym świecie, w tym londyńskie 'piętrusy'.” – dodaje.

Mean Green wyposażony jest w mocno zmodyfikowany silnik Volvo D16 i specjalnie przygotowaną wersję zautomatyzowanej skrzyni biegów I-Shift.
– „Rezultatem jest zawrotne przyspieszenie od chwili startu, bez zwłoki czasowej charakterystycznej dla silników wysokoprężnych” – mówi Boije Ovebrink, właściciel i kierowca Mean Green.

Łączna moc napędu Mean Green wynosi 2100 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym około 6800 Nm – z czego 200 KM i około 1200 Nm pochodzi z silnika elektrycznego. Przy wysokich prędkościach istotne są właściwości aerodynamiczne, dlatego inżynierowie Volvo wykorzystali kabinę pochodzącą z północnoamerykańskiego modelu Volvo VN, nadając jej jeszcze bardziej opływowy kształt.

Podczas objazdu po Ameryce Północnej, Mean Green pojawi się też na wystawie Truck World, odbywającej się od 19 do 21 kwietnia w Toronto oraz na przystanek regatowy Volvo Ocean Race w Miami, między 17 a 20 maja 2012 r.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!