Logistyk – popularny zawód

2 lipca 2012, 13:36

Wielu młodych ludzi, stojących obecnie przez wyborem szkoły średniej lub studiów wyższych, intensywnie zastanawia się nad swoją zawodową przyszłością. Część
z nich bierze pod uwagę przygotowanie do coraz bardziej popularnego zawodu logistyka. Na najpopularniejszych uczelniach na kierunki logistyczne przypada nawet 20 kandydatów na jedno miejsce.

Trwający w Polsce od kilku lat rozwój branży logistycznej spowodował gwałtowny rozwój edukacji w tym kierunku. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem logistycznym wpłynęło na uruchomienie na uczelniach wyższych wielu kierunków i specjalności związanych z tą dziedziną. Jednocześnie zwiększyła się popularność tego kierunku wśród uczniów i studentów. Ranking popularności kierunków studiów wyższych w 2011 roku pokazuje, że logistyka plasowała się w ścisłej czołówce. Według portalu www.uczelnie.pl, na wydział logistyczny na Politechnice Poznańskiej było 20 kandydatów na miejsce a na Politechnice Łódzkiej – 19,6 kandydata.

Popularność zawodu logistyka to nie tylko moda. Świadczy ona również o większej świadomości młodych ludzi dotyczącej procesów gospodarczych” – uważa Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. „Dachser od lat wspiera młodych logistyków oraz angażuje się w inicjatywy popularyzujące tą profesję wśród uczniów i studentów” – dodaje. Zawód logistyka jest wymagający i stresujący. Polega on nie tylko na wykonywaniu określonych zadań pod presją czasu, ale często wiąże się dodatkowo z rozwiązywaniem trudnych problemów oraz sytuacji kryzysowych. Dlatego, oprócz dość wszechstronnej wiedzy, w tej profesji liczy się również odporność na stres, kreatywność i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz samodzielność w rozwiązywaniu problemów.

„Przy wyborze kierunku kształcenia, uczniom i studentom polecam kierowanie się nie tylko myślą o wykorzystaniu i rozwoju swoich umiejętności, ale przede wszystkim cech charakteru. W logistyce świetnie odnajdą się osoby ambitne, kreatywne oraz lubiące wyzwania” – podpowiada szef Dachser, który w branży pracuje od 18 lat.

Logistyk to specjalista w dziedzinie ekonomii przedsiębiorstw i handlu, zajmujący się zarządzaniem procesem planowania i przepływu surowców, półproduktów i produktów. Specjaliści od logistyki zazwyczaj zajmują się planowaniem produkcji, zaopatrzeniem, obsługą magazynów oraz zapewnieniem transportu dla gotowych wyrobów. Dobrze, aby logistyk znał nowości związane z systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie oraz posługiwał się językami obcymi.

Dzisiaj prawie każda uczelnia w kraju kształci logistyków. Jednak, jak ocenia Beata Trochymiak, wydawca portalu Pracujwlogistyce.pl, jedynie od kilkunastu do 30 procent absolwentów tych kierunków i specjalności znajduje pracę w logistyce. „Są to osoby zdeterminowane, które faktycznie chcą związać swoje życie zawodowe z branżą TSL, dystrybucją czy zakupami” – mówi. „Pewną barierą jest to, że najczęściej firmy poszukują osób z kilkuletnim doświadczeniem. Tylko nieliczne, przeważnie te największe, wychodzą naprzeciw młodym adeptom sztuki logistycznej, proponując staże lub inne programy dla uczniów i studentów. Miejmy nadzieję, że wkrótce ta sytuacja się zmieni i ten potencjał zostanie zagospodarowany” – komentuje Beata Trochymiak.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.14.177.*, 5 lipca 2012, 9:49 0 0

Ukończyłam uczelnię logistyczną i co... mam wykształcenie ale nie mam wymarzonej pracy, ponieważ w tej branży jest nas za dużoooo. A przede wszystkim, to czego brakuje na uczelniach logistycznych to JĘZZZZYYYKII OBCEE, w logistyce to podstawa a nie na pierwszym roku trochę angielskiego...

Odpowiedz