Opłaty e-Toll już dla wszystkich (także aut poniżej 3,5 t.)

2 grudnia 2021, 14:37

1 grudnia szlabany na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 zostały podniesione, a Manualny System Poboru Opłat przestał działać. System e-Toll oficjalnie objął wszystkie pojazdy poniżej 3,5 tony DMC.

Systemowi e-Toll podlegają odcinki dróg zarządzanych przez GDDKiA: autostrada A2 Konin – Stryków i autostrada A4 Wrocław – Sośnica. Wszyscy użytkownicy muszą zarejestrować swoje auta w nowym systemie e-TOLL i wyposażyć je w urządzenia lokalizacyjne lub zakupić e-bilet autostradowy, uprawniający do przejazdu.

– To też czas na wybór karty paliwowej, która zautomatyzuje rozliczanie i fakturowanie należności e-TOLL. Dzięki temu karty dają pewność doładowań konta e-TOLL, a tym samym minimalizują ryzyko naliczenia kar – mówi Mariusz Derdziak, kierownik sprzedaży DKV Mobility.

Szybki przejazd przez bramki pozwoli kierowcom zaoszczędzić sporo czasu, jednak zanim to nastąpi, muszą oni jak najszybciej przejść przez procedurę rejestracyjną w systemie e-TOLL i wyposażyć swoje samochody w urządzenia geolokalizacyjne (OBU/ZSL) lub zainstalować na swoich smartfonach specjalną aplikację e-TOLL PL, dzięki której system będzie mógł lokalizować telefon wraz z przypisanym do niego pojazdem.

To jednak nie koniec obowiązków i wyzwań, przed jakimi staną użytkownicy e-TOLL. Warto pamiętać, że urządzenia i aplikacja służą tylko do rejestracji i naliczania opłat w systemie, ale już ich regulowanie, pilnowanie stanu konta i odpowiedzialność za braki lub opóźnienia w płatnościach – są w gestii użytkowników.

Jak ułatwić sobie płatności?

DKV było pierwszym emitentem kart paliwowych, dzięki któremu już od 4 października można było rozliczać opłaty drogowe w systemie e-TOLL. Do tego momentu płatności trzeba było realizować za pomocą Bliku lub przelewów z kart Mastercard oraz Visa. Jednak każdej takiej transakcji należało dokonywać odrębnie, pilnując przy tym salda środków na koncie w systemie e-TOLL. Było to o tyle ryzykowne, że w przypadku braku zarejestrowania transferu na czas, kierowcom groziły kary za nieopłacony przejazd w wysokości 500 zł dla samochodów osobowych i 1,5 tys. zł dla ciężarowych.

– Uruchomienie płatności za e-TOLL kartą paliwową to bardzo duże ułatwienie dla użytkowników. Po pierwsze, mogą oni ustawić sobie doładowania automatyczne. Przykładowo, ustalamy kwotę doładowania w wysokości 100 zł i ustawiamy próg minimalny salda, np. na kwotę 20 złotych. Po jego przekroczeniu system automatycznie pobierze z karty zadeklarowaną wcześniej kwotę doładowania. Dzięki temu nie musimy cały czas kontrolować stanu konta. – wyjaśnia Mariusz Derdziak.

Jeśli zaś nie korzystamy z karty flotowej, warto zaglądać na swoje konto raz na jakiś czas i sprawdzać, czy nie ma tam nieopłaconych przejazdów. Wówczas można je uregulować w ciągu trzech dni bez naliczenia kary.

Ułatwienia dla księgowości

Za karty flotowej mogą korzystać wszyscy użytkownicy aplikacji mobilnej e-TOLL PL, posiadacze urządzeń OBU/ZSL, jak i klienci chcący doładować swoje konto manualnie w punktach obsługi klienta (POS). W przypadku karty paliwowo-serwisowej DKV obowiązkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż to karta dedykowana dla firm. Wówczas, przy pomocy jednej karty paliwowej można zapłacić nie tylko za opłaty drogowe (w Polsce i za granicą), ale również za paliwo, warsztaty, myjnie, parkingi lub akcesoria na stacjach oraz wliczyć sobie wszystkie te pozycje w koszty prowadzenia działalności gospodarczej – co w przypadku rozdrobnionych płatności jest utrudnione lub rzadko ma miejsce.

Alternatywa dla „anty-GPS-owców”

Dla kierowców, którzy nie chcą dzielić się z operatorem systemu e-TOLL danymi o swojej lokalizacji lub nie posiadają przystosowanych do tego celu urządzeń, jedyną alternatywą będzie zakup tzw. e-biletu autostradowego. Bilet można kupić z wyprzedzeniem, podając wcześniej numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty i w przypadku zmiany planów można go zwrócić przed upływem zadeklarowanej godziny startu podróży. Zdalny zakup biletów ma umożliwiać – od 1 grudnia –  bezpłatna aplikacja e-TOLL PL BILET. Będzie można także nabyć je stacjonarnie na wybranych punktach partnerów systemu e-TOLL – najprawdopodobniej na stacjach paliwowych poprzedzających wjazdy na płatne odcinki dróg (na chwilę obecną operator systemu nie udostępnił jeszcze aplikacji ani wykazu miejsc pozwalających na zakup e-biletów).

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!