Dachser dba o środowisko

13 sierpnia 2012, 9:49

Dużą część działalności firmy Dachser stanowi transport samochodowy, co wiąże się z emisją dwutlenku węgla. Dlatego, w ramach dbałości o środowisko, realizuje ona koncepcję zrównoważonego rozwoju – stawia na flotę z nowoczesnymi silnikami, elektroniczne wózki w magazynach, minimalizowanie emisji CO2 oraz oszczędne wykorzystanie energii.

Oprócz wykorzystywania pojazdów z silnikami spełniającymi normy Euro 5, Dachser optymalizuje wykorzystanie floty samochodowej, by zminimalizować średnią emisję dwutlenku węgla w przeliczeniu na pojedynczą przesyłkę. Innym środkiem są kontenery wymienne, które umożliwiają piętrowy załadunek, przy optymalnym wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej. W ten sposób Dachser zmniejsza liczbę wykorzystanych samochodów.

Misja zrównoważonego rozwoju

– „Dbałość o środowisko naturalne to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń, dlatego
w Dachser od lat realizujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju. Trend zainteresowania ekologią i otoczeniem dostrzegamy również u naszych klientów, którzy sami prowadzą działania pro-ekologiczne i doceniają fakt, że przykładamy do nich tak dużą wagę” – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.

Optymalne wykorzystanie zasobów

System zarządzania transportem drogowym Domino, który wykorzystywany jest w firmie Dachser, umożliwia planowanie tras tak, by były jak najkrótsze i nie generowały zbędnych przestojów. W każdym oddziale mierzy się emisję CO2 z nieruchomości, całkowite zużycie energii elektrycznej, pobór wody oraz zużycie benzyny i oleju napędowego. Deszczówka jest gromadzona i wykorzystywana do mycia samochodów.

Eko-oddziały

Oszczędności można szukać również w oddziałach, choćby poprzez energooszczędne budownictwo oraz odzysk ciepła odpadowego z instalacji. Aby uniknąć niekontrolowanych strat zimnego powietrza w salach logistyki żywności, drzwi uszczelnia się nadmuchiwanymi uszczelkami. Na zewnątrz i wewnątrz obiektów logistycznych oraz w biurach kontrolowane jest oświetlenie. Dachser oszczędza też papier – 90 proc. całej komunikacji odbywa się drogą elektroniczną. We wszystkich etapach procesu logistycznego wykorzystuje się archiwizację optyczną. W oddziałach zamiast tradycyjnych komputerów stosuje się terminale sieciowe, dzięki czemu oszczędności wykorzystania energii oraz emisji CO2 sięgają 90 proc.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!