Mio 697 LM Truck – nie martw się o aktualizacje map

28 sierpnia 2012, 16:28

Mio wprowadza do sprzedaży nową linię nawigacji GPS. Największą zaletą topowego modelu 697 LM Truck jest bezterminowa aktualizacja map 44 krajów (LMU) oraz – jak wskazuje nazwa – tryb pojazdu ciężarowego, w którym trasy są planowane w oparciu o drogi dostosowane do wybranego pojazdu. Sprawdziliśmy, czy urządzenie sprawdza się w codziennej eksploatacji.

W trybie ciężarowym należy wprowadzić do urządzenia parametry swojego pojazdu, jak nacisk na oś, całkowita waga pojazdu, jego długość, wysokość itp. Możliwe jest również zdefiniowanie pojazdu jako samochodu przewożącego materiały niebezpieczne. Wyznaczana jest wtedy trasa odpowiednia dla pojazdu o podanych właściwościach.

Obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet bez zapoznawania się z instrukcją obsługi można łatwo dotrzeć do pożądanych funkcji. Ekran o przekątnej 5 cali dobrze reaguje na dotyk i jest czytelny nawet w jasne dni. Nawet kiedy w kabinie panuje hałas, informacje wypowiadane przez „głos” nawigacji są wystarczająco głośne i wyraźne. Uchwyt z przyssawką pewnie trzyma urządzenie na szybie i nie zasłania pola widzenia kierowcy.

Wyznaczanie trasy jest szybkie, podobnie jak uzyskiwanie sygnału GPS. Pojemna bateria umożliwia korzystanie z nawigacji także w trybie pieszym, który jest szczególnie przydatny wtedy, gdy na urządzeniu zainstalowane są przewodniki dla turystów. Podczas testów nie mieliśmy żadnych problemów związanych z resetowaniem się urządzenia. Nie osiągało ono również zbyt wysokich temperatur.

Bezterminowa aktualizacja map sprawia, że nie trzeba co roku inwestować kilkuset złotych w aktualizacje, które umożliwiają poruszanie się po Europie bez błądzenia. Dzięki niej można bezpłatnie aktualizować mapy w nawigacji przez cały okres jej użytkowania. Są one uaktualniane do 4 razy w roku. Funkcja LMU obowiązuje, dopóki firma MiTAC, producent urządzenia, będzie prowadziła pomoc techniczną dla danego modelu, bądź dopóki producent map nie zaprzestanie ich aktualizacji.

Kolejnym rozwiązaniem, które obniża koszty eksploatacji urządzenia jest system TMC, który nie wymaga połączenia z Internetem do odbierania aktualnych informacji na temat ruchu drogowego, jak wypadki, korki, zamknięcie dróg, pasów i inne. Informacje są transmitowane za pośrednictwem zakodowanych fal FM, do odbioru których nie jest potrzebna żadna dodatkowa antena. To usługa dostępna bez dodatkowych opłat dla użytkowników, także na terenie całej Polski.

Funkcja wyświetlania aktualnego ograniczenia prędkości sporadycznie nie pokazuje prędkości, która widniała na miniętym znaku. Jednak jest to przypadłość chyba wszystkich systemów nawigacji GPS i nadal funkcję tę można uznawać za pomocną, a nie przeszkadzającą w jeździe. Nie zabrakło także innej pomocnej opcji, która ostrzega o fotoradarach i miejscach częstych kontroli drogowych.

Przy planowaniu trasy przebiegającej przez kraj, dla którego mapa nie jest zapisana w urządzeniu, można wypożyczyć jego mapę na 3, 7 lub 30 dni (za opłatą).


Technologia Smart Routes, dopasowuje proponowane trasy do rzeczywistego natężenia ruchu. Składa się ona z kilku funkcji: inteligentnego wyznaczania trasy (w oparciu o historyczne dane pobierane od milionów kierowców), wyboru trasy z podglądem alternatywnych dróg na mapie (najszybszej, ekonomicznej, najłatwiejszej i najkrótszej), z kolei LearnMe Pro monitoruje i zapamiętuje styl jazdy kierowcy, dostosowując trasę do jego preferencji.

Technologia Bluetooth pozwala zaś na połączenie nawigacji z telefonem i rozszerzenie funkcji urządzenia np. o wyszukiwanie POI w Google, umożliwia też prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym.

Szczególnie użyteczna podczas jazdy jest funkcja text-to-speech, czytająca nazwy ulic, a także możliwość obsługi urządzenia poleceniami głosowymi. Oprócz tego nawigację wyposażono w asystenta pasa ruchu, trójwymiarowy podgląd skrzyżowań, oraz symulację trasy w tunelu. Dodatkowo posiada wbudowany odtwarzacz multimediów i wejście AV, które zamieniają ją w multimedialne urządzenie, które może przydać się również w trakcie manewrowania i postoju. Na bardzo dużych parkingach roztargnionym kierowcom przyda się opcja „Znajdź mój samochód”.

Urządzenie jest dostępne w wersji z mapami 44 krajów Europy (w tym Polski). Sugerowana cena detaliczna to 957 zł. Objęto je 24 miesięczną gwarancją.

Szczegóły na www.mio.com/pl

 

(mk)

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!