Mercedesy w taborze MZA

27 września 2012, 14:38

Po 73 latach przerwy na warszawskich ulicach ponownie pojawią się autobusy marki Mercedes. 14 czerwca 2012 roku w Warszawie w stołecznym Ratuszu podpisano umowę na dostawę 60 sztuk przegubowych autobusów miejskich Mercedes-Benz Conecto. Podpisanie umowy odbyło się w obecności m.in. pani Prezydent Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Walz. Pojazdy pierwszych pasażerów zabiorą w listopadzie.

Ostatnie autobusy marki mercedes jeździły w barwach stołecznej komunikacji w latach 1937-39. Te nowe będą w pełni niskopodłogowe, wyposażone zostaną też w system elektronicznej informacji wewnętrznej i zewnętrznej, monitoring, głosowe zapowiedzi przystanków oraz "klimatyzację śródziemnomorską".

Klimatyzacja tego typu ma większą wydajność niż ta, którą używa się w Europie Zachodniej. – „W Polsce z komunikacji miejskiej korzysta wielu pasażerów. Pojazdy często otwierają drzwi, jest wiele osób w środku autobusu. Klimatyzacja w związku z tym musi być bardziej wydajna, dlatego autobusy zostaną wyposażone w taką, którą używa się np. we Włoszech czy Hiszpanii.” – mówi Adam Stawicki, rzecznik MZA 

Część pojazdów jest już w Polsce. W poniedziałek było ich dziewiętnaście. – Muszą zostać jeszcze wyposażone w elektronikę – informuje rzecznik – Możliwe, że pierwsze wyjadą na ulice wcześniej niż to planowaliśmy, czyli przed listopadem – dodaje. Pojazdy produkowane w jednej z najnowocześniejszych fabryk w Europie – zakładu w Hosdere znajdującego się w Turcji, dostarczane mają być w listopadzie i grudniu br. Wszystkie autobusy będą wyposażone w silniki spełniające najwyższe normy spalin EEV oraz całkowicie wydzieloną kabinę kierowcy z oddzielnym wejściem przez pierwsze skrzydło drzwi i oddzielnym przejściem do przedziału pasażerskiego. Będą posiadały najnowocześniejszy system informacji pasażerskiej w postaci adaptacyjnych w zależności od oświetlenia tablic informacyjnych. Nie bez znaczenia dla pasażerów będzie również możliwość uruchomienia internetu bezprzewodowego Wi-Fi.

To ogromny sukces dla naszej firmy i jednocześnie najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców Warszawy” – mówi Frank Koschatzky z EvoBus. „Kontrakt ten cieszy nas podwójnie – zamówienie autobusów miejskich marki Mercedes-Benz do stolicy było naszym celem strategicznym, który właśnie zostaje po raz pierwszy osiągnięty’ ” – dodaje.

(pk)

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

77.253.104.*, 2 października 2012, 8:33 0 0

lepiej było kupić solarisy. Kasa zostałaby w Polsce!!!! a nie wywędrowała za granicę

Odpowiedz