Solaris Urbino 12 electric najlepszym autobusem targów w Kielcach

19 października 2012, 12:42

Solaris Urbino 12 electric to jeden z czterech nowych autobusów, zaprezentowanych przez firmę Solaris na X Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach. Napędzany energią elektryczną pojazd otrzymał medal targów Kielce jako najlepszy produkt w kategorii autobusy.

Medal dla Solarisa Urbino 12 electric

Solaris Urbino 12 electricSolaris Urbino 12 szybko przykuł uwagę jury oraz uczestników targów. Dwunastometrowy, niskopodłogowy autobus jest zaopatrzony w baterie litowo-jonowe. Z pasażerami na pokładzie i włączoną klimatyzacją może przejechać 150 km na jednym ładowaniu. Całkowity czas ładowania baterii to, według producenta, zaledwie godzina. Można to robić na kilka sposobów – z wykorzystaniem złącza typu plug-in i zewnętrznej stacji ładującej, poprzez pętle indukcyjne, poprzez pantograf i nadziemne linie trakcyjne. Najszybszym rozwiązaniem jest wymiana baterii na naładowaną. Operacja, w przypadku tego modelu, nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Oprócz nagrodzonego Urbino 12 electric, producent zaprezentował na targach trzy inne autobusy. Były to: dwunastometrowa wersja autobusu elektrycznego – Solaris Urbino 18,75 oraz nowa generacja autobusu międzymiastowego Solaris InterUrbino.

Testy autobusów elektrycznych Solaris w ruchu miejskim odbywały się od 2011 r. We wrześniu tego roku, procudent z podpoznańskiego Bolechowa sprzedał pierwszy pojazd tego typu. Jego nabywcą jest przewoźnik z miejscowości Brunszwik. Autobus będzie ładowany w sposób indukcyjny. Zostanie dostarczony do klienta w roku 2013.

Firma Solaris na Transexpo została nagrodzona także medalem, za najlepszą ekspozycję targową.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!