Zawód kierowcy a zdrowie

16 listopada 2012, 8:58

Zawodowi kierowcy, choć na pozór nie wykonują ciężkiej fizycznej pracy, są bardziej niż przedstawiciele innych zawodów narażeni na problemy zdrowotne. Siedzący, jednostajny tryb życia sprzyja najróżniejszym dolegliwościom. Czy można dbać o zdrowie stale będąc w trasie?

Jak dbać o zdrowie w ciężarówce?

TIR Truck FocusProducenci pojazdów ciężarowych prześcigają się w konstruowaniu nowoczesnych, ergonomicznych kabin, które mają maksymalnie ułatwić pracę kierowcy. Niestety nawet zapewnienie względnego komfortu jazdy nie pozwala zredukować ryzyka dolegliwości, wynikających z wielogodzinnego pozostawania w tej samej pozycji.

Kierowcy są szczególnie narażeni na skrzywienia kręgosłupa, bóle stawów (szczególnie kolan), problemy trawienne. Kłopoty powoduje nie tylko długa praca w pozycji siedzącej, ale także sen w niekomfortowych warunkach, np. w samochodzie. Przemilczanym problemem bywa higiena. Na trasie zazwyczaj można znaleźć motel, lub restaurację z wanną czy prysznicem. Niestety, głównie za granicą, polskich kierowców od korzystania z takich miejsc, odstrasza wysoka cena.

Dodatkowym obciążeniem zawodu kierowcy są trudności z utrzymaniem odpowiedniej diety. Prowadzą one do otyłości, czy awitaminozy. Odżywianie to jeden z głównych problemów kierowców zawodowych. Z jednej strony trzeba jeść zdrowo, by uniknąć żołądkowych perturbacji, z drugiej tanio, by nie wydać zbyt wiele z wypracowanej pensji. Restauracje, przy których stoi najwięcej pojazdów ciężarowych cieszą się sympatią, ponieważ można w nich zjeść dużo i tanio. Często jednak także tłusto. Jedzenie zabierane w trasę z domu może się za to popsuć, nawet jeśli korzysta się z lodówki samochodowej.

 

Czy są sposoby na to, aby mimo dużych obciążeń związanych z pracą kierowcy pojazdu ciężarowego cieszyć się dobrym zdrowiem? O to chcemy spytać naszych Czytelników. Czy cierpicie na dolegliwości związane z pracą za kółkiem? Jak radzicie sobie z przedstawionymi powyżej problemami?

 

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.20.128.*, 18 stycznia 2013, 9:09 1 -1

nie ma takiej możliwość. To jest branża nastawiona na maksymalny zysk. Kierowca w pracy ma maksymalnie pracować i nie zastanawiać się do zdrowym sposobem żywienia.

Odpowiedz

62.141.227.*, 18 marca 2014, 21:09 0 0

wszytko zależy od samego kierowcy, jedzenie, odpoczynek czy higiena. Wiadomo że cudów się nie zrobi ale można zaradzić w odpowiedni sposób. Nie którzy po prostu o tym nie myślą. Czy są w domu czy w samochodzie i tak o siebie nie dbają. A która branża nie jest nastawiona na zysk
wszędzie chcą z ciebie wyciągnąć wszystko wyssać

Odpowiedz

Deb0308Nume, 10 października 2016, 21:58 0 0

Czasami warto usiąść w fotelu i pomyśleć o tego typu sprawach. Fajnie, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi za pomocą Internetu. Co byśmy bez niego dziś zrobili, ehh…


Deb0308 - Fajna rzecz:

Odpowiedz

Paweł, 5 kwietnia 2017, 21:43 1 0

Mi bolą kolana , nie wiem jak temu zaradzić

Odpowiedz

były szofer, 10 kwietnia 2017, 9:03 4 0

Po siedmiu latach jeżdżenia w międzynarodówce, powiedziałem sobie dość. Mam ogromne problemy z drętwieniem rąk, puchną mi stopy z powodu braku krążenia oraz mam niesamowicie rozstrojony układ pokarmowy. Pracę polecam kawalerom chcącym dorobić się parę groszy lecz niestety nie jest to praca na całe życie. Do tego dochodzi oczywiście że człowieka nigdy nie ma w domu a co za tym idzie problem ze znalezieniem drugiej połówki. Pozdrawiam były szofer.

Odpowiedz

Kuba, 16 kwietnia 2018, 17:42 1 0

Jestem taksowkarzem po 4latach w zawodzie mam problem z kolanami z nieregularnym snem i złym odrzywianiem

Odpowiedz