7 powodów, dla których przewoźnicy korzystają z faktoringu

2 listopada 2022, 15:07

W 2021 r. firmy faktoringowe sfinansowały działalność polskich przedsiębiorstw na rekordową kwotę aż 362,4 mld zł (wg danych przytaczanych przez Dziennik Gazetę Prawną), przejmując zobowiązania w postaci ponad 21 mln faktur. Popularność tej usługi jest więc ogromna. Ale trudno się temu dziwić, gdy przyjrzymy się siedmiu najpopularniejszym powodom, dla których przewoźnicy korzystają z faktoringu.

Spis treści:

 • Czym jest faktoring dla branży transportowej? Jak działa?
 • Skuteczne zabezpieczenie przed zatorami płatniczymi
 • Zwiększająca bezpieczeństwo weryfikacja kontrahenta
 • Niskie prowizje faktorów
 • Wygoda współpracy z firmą faktoringową
 • Szeroki wybór różnych formy faktoringu dla branży TSL
 • Alternatywa dla kredytu, która nie obciąża zdolności firmy
 • Duża dostępność faktoringu również dla MŚP

Branża transportowa, przez ekspertów uważana za krwioobieg gospodarki, uskarża się na liczne schorzenia, z których najbardziej niebezpieczne są zatory płatnicze. Faktoring pomaga je udrożnić i jest doskonałą profilaktyką. Ale zapewnia przewoźnikom także inne, pozytywne „skutki uboczne”. Sprawdź, dlaczego firmy transportowe tak często korzystają z tej formy finansowania.

Czym jest faktoring dla branży transportowej? Jak działa?

Faktoring jest usługą finansową, skierowaną przede wszystkim do podmiotów wystawiających faktury za swoje usługi lub towary z długimi terminami płatności. Już to czyni go idealnym narzędziem dla branży TSL, w której 60-dniowy termin faktur jest przecież standardem.

Faktoring łączy przewoźnika (faktoranta) z firmą faktoringową (faktorem), który odkupuje nieprzeterminowane faktury. W efekcie tej współpracy faktorant błyskawicznie otrzymuje zapłatę za dokumenty z długimi terminami płatności. Zwykle jest to od 80% do nawet 90% wartości zobowiązania, które faktor wypłaca nawet w ciągu kilku godzin. Pozostałą część, pomniejszoną o prowizję faktora, przewoźnik otrzymuje po uregulowaniu należności przez kontrahenta. To rozwiązanie posiada liczne zalety, które opisujemy w dalszej części tekstu.

Powód 1.: skuteczne zabezpieczenie przed zatorami płatniczymi

Pisaliśmy o tym, że na początku roku zadłużenie w branży TSL wzrosło do kwoty aż 2,48 mld zł. A przecież już o wiele mniejsze zaległości potęgują ryzyko utraty płynności finansowej firmy przewozowej. Na zapłatę faktur w tej branży często trzeba czekać dłużej niż 60 dni, w ciągu których trzeba przecież znaleźć środki na wypłaty, podatki i inne zobowiązania. Faktoring umożliwia błyskawiczne spieniężenie wystawionych faktur, dzięki czemu przewoźnik szybko zyskuje środki nie tylko na spłatę własnych zobowiązań, ale również dalszy rozwój firmy.

Powód 2.: zwiększająca bezpieczeństwo weryfikacja kontrahenta

W usługę faktoringu domyślnie wpisana jest weryfikacja zdolności finansowych kontrahenta, którą przeprowadza faktor. To bardzo ważne zwłaszcza dla startujących przewoźników, ponieważ zabezpiecza ich interesy. Co więcej, przejęcie przez faktora nadzoru nad płatnościami zwiększa bezpieczeństwo działalności nie tylko nowych firm, ale również dużych przewoźników, których kontrahenci mogą posiadać nawet kilkuset tysięczne zobowiązania.

Powód 3.: niskie prowizje faktorów

Przy wszystkich swoich zaletach faktoring pozostaje jedną z najtańszych na rynku usług tego rodzaju. Rozliczany jest za pomocą prowizji faktora, naliczanej od wartości brutto faktury lub wypłaconej zaliczki. W skali miesiąca prowizja ta wynosi od 0,2% do 3%, a w niektórych przypadkach może być także wyrażona w ujęciu dziennym, co może dodatkowo obniżyć koszty faktoringu. Poza tym wysokość prowizji możesz negocjować z faktorem przed zawarciem każdej umowy.

Powód 4.: wygoda współpracy z firmą faktoringową

W porównaniu np. z załatwieniem kredytu w banku, rozpoczęcie współpracy z firmą faktoringową jest zdecydowanie prostsze i szybsze. Pewnym ograniczeniem może być na przykład wymóg prowadzenia działalności przez minimum rok, który stawiają niektórzy faktorzy. Finalnie jednak współpraca z tymi firmami jest wygodna, a po jej rozpoczęciu zobowiązania swoich kontrahentów sprzedać możesz faktorowi nawet przez Internet, co usprawnia cały proces.

Powód 5.: szeroki wybór różnych formy faktoringu dla branży TSL

Wiele rodzajów faktoringu umożliwia dopasowanie konkretnej oferty do aktualnych potrzeb przewoźnika. Wyróżniamy:

 • faktoring pełny, czyli bez regresu, w którym to faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta,
 • faktoring z regresem, czyli niepełny – faktorant otrzymuje zapłatę w formie “pożyczki”, którą będzie musiał zwrócić, jeżeli kontrahent okaże się niewypłacalny. W tym przypadku ryzyko pozostaje więc po stronie przewoźnika,
 • faktoring mieszany, w którym faktor przejmuje zobowiązania tylko do ustalonej kwoty, a po jej przekroczeniu nad spłatą zadłużenia czuwa już firma transportowa,
 • faktoring krajowy dotyczy tylko polskich przewoźników, operujących na terenie naszego kraju,
 • faktoring eksportowy dla firm, które działają poza granicami Polski,
 • faktoring importowy. W tym przypadku polska firma faktoringowa współpracuje z zagranicznym podmiotem, którego towary importowane są do naszego kraju,
 • faktoring odwrócony, służący do zabezpieczenia interesów odbiorców towarów i usług.

Powód 6.: alternatywa dla kredytu, która nie obciąża zdolności

Firmy wybierają faktoring również jako alternatywę dla kredytu bankowego. Głównie ze względu na niższe oprocentowanie oraz szybsze i mniej skomplikowane procedury przygotowawcze. Ale często równie duże znaczenie ma fakt, że środki od firmy faktoringowej można przeznaczyć na zupełnie dowolny cel, co w przypadku pożyczki bankowej nie zawsze jest możliwe. Poza tym współpraca z firmą faktoringową w żaden sposób nie obciąża zdolności kredytowej przewoźnika, która w takiej sytuacji często staje się opcją na przysłowiową “czarną godzinę”.

Powód 7.: duża dostępność faktoringu również dla MŚP

Pamiętajmy o tym, że wbrew licznym mitom faktoring nie jest skierowany wyłącznie do dużych przewoźników. Z tych usług finansowych korzystają również średnie i małe firmy, a nawet właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Na rynku nie brakuje faktorantów, którzy przyjmują zobowiązania na kwoty w wysokościach już nawet kilkuset złotych. To potężne wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw i startujących przewoźników.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Aleks, 23 listopada 2022, 21:35 0 0

od paru miesięcy mamy faktoring w efaktorze, jesteśmy zadowoleni, to nam pozwala szybko zdobyć środki finansowe, nie ma dużo formalności

Odpowiedz