„Drużyna Z” Mercedesa

17 stycznia 2013, 16:21

Pięć Mercedesów Zetrosów pracujących w kopalni węgla brunatnego w Bogatyni na co dzień zmaga się z warunkami porównywalnymi do tych, jakie panują na trasie popularnego rajdu Dakar.

Zetrosy 4×4 i 6×6 w kopalni w Bogatyni

Mercedes ZetrosDwa Zetrosy 4×4 zabudowane cysternami firmy Celtech, dowożą olej napędowy pracującym w terenie maszynom i urządzeniom kopalnianym. Kolejny Zetros w konfiguracji 6×6 to pomoc techniczna z zamontowaną zabudową warsztatową do serwisowania  całego sprzętu technologicznego na terenie kopalni. Czwarty  pojazd, również z napędem 6×6, pracuje w zakładowej straży pożarnej i wyjeżdża głównie do pożarów. Najnowszym nabytkiem jest Zetros 6×6 z zabudowaną wiertnicą – urządzeniem do nawiercania otworów na terenie odkrywki.

Lech Żuk, główny inżynier ds. transportu w kopalni podkreśla, że warunki pracy przy wydobyciu węgla są bardzo trudne. 

Zdecydowaliśmy się na Zetrosa głównie ze względu na jego możliwości terenowe i solidną, wytrzymałą konstrukcję. Teren kopalni jest rozległy i różnorodny, potrzebny był nam pojazd, który dojedzie dosłownie wszędzie tam, gdzie pracuje specjalistyczny sprzęt. W suche dni drogi stają się twarde, a w powietrzu unosi się kurz. Problem pojawia się, gdy zaczyna padać deszcz. Wtedy musimy radzić sobie z rozległymi błotnymi rozlewiskami, a pojazdy muszą brodzić nawet po pół metra w wodzie."

Mercedes ZetrosMimo stałego napędu na wszystkie koła, teren, w jakim pracują Zetrosy, wymaga użycia elementów dodatkowo poprawiających właściwości jezdne. Kierowca Jacek Dyka twierdzi, że używając umiejętnie samochodu można dać sobie radę z jazdą w każdych warunkach:

Załączam blokady i potrafię wyjechać praktycznie z każdych warunków. Nie zdarzyło mi się zakopać Zetrosem. Wystarczy wiedzieć, jak używać blokad, żeby nic takiego nigdy nie miało miejsca"

Kopalnia planuje w najbliższym czasie rozszerzyć swoją flotę Zetrosów. Kolejny pojazd będzie wyposażony w zabudowę wymienną. Będzie można w nim zamontować zabudowę asenizacyjną lub cysternę do dystrybucji wody pitnej na terenie kopalni.  

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!