Zamknięte przejścia graniczne do Białorusi od strony Litwy i Łotwy – komentarz ZMPD

20 lutego 2023, 13:33

Zamknięcie polskiego przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach nie jest jedynym takim posunięciem. Okazuje się, że zarówno Litwa, jak i Łotwa również zdecydowały się na ten krok. Komentarza w tej sprawie udzielił Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Zdjęcie poglądowe

Komentarz prezesa ZMPD Jana Buczka:

Reakcja Białorusi na działania naszego rządu zmierzające do ograniczenia ruchu na przejściach granicznych z tym krajem jest dla nas pewnym zaskoczeniem, choć należało się spodziewać również i takich decyzji. Do niedawna nasi przewoźnicy w niewielkim zakresie jeździli do Białorusi przez Litwę i Łotwę, ale po zaskakującym działaniu MSWiA polegającym na zamknięciu granicy w Bobrownikach rozważali skorzystanie z tej alternatywy. Nie pozostaje nam nic innego, jak przystosować się do nowych warunków, żeby nie utracić wszystkich naszych kontaktów handlowych, które z wielkim trudem budowaliśmy przez ostatnie dwa dziesięciolecia.

Przy podejmowaniu kolejnych decyzji przez naszych rządzących, a dotyczących wymiany towarowej i przekraczania granic, konieczna jest pełna współpraca polskich władz
z zainteresowanymi podmiotami – po to, by móc wypracowywać w miarę optymalne rozwiązania zarówno dla naszych przewoźników, jak i całej naszej gospodarki.

Na marginesie – w odpowiedzi na pojawiające się różne komentarze przypomnę, że polscy przewoźnicy wożą tylko i wyłącznie towary, które nie są objęte sankcjami. Wykonują usługę transportową dla tych podmiotów, które handlują zgodnie z przepisami unijnego prawa. A rynek wschodni jest w ostatnim czasie  wyjątkowo trudny. Nie chcemy oddać przewoźnikom rosyjskim czy białoruskim kontraktów w przewozach na Daleki Wschód, w których się wyspecjalizowaliśmy.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!