Wyniki Solarisa w roku 2012

5 lutego 2013, 11:10

W 2012 roku firma Solaris sprzedała łącznie 1006 autobusów i trolejbusów. Polskim klientom dostarczono 263 pojazdy. Taki wynik sprzedaży w Polsce dziesiąty raz z rzędu pozwolił firmie na zajęcie pozycji lidera rodzimego rynku autobusowego.

Autobusy w Polsce

Wyniki Solaris 2012Udziały Solarisa w krajowym rynku niskopodłogowych autobusów miejskich w roku 2012 wyniosły 46,6% i są większe od uzyskanych przez najbliższego konkurenta o ponad 30 punktów procentowych. Do największych zamówień zrealizowanych w Polsce przez firmę Solaris należały m.in. dostawy trzydziestu pięciu sztuk Urbino do Białegostoku oraz trzydziestu niskopodłogowców dla MPK w Krakowie i dwudziestu dla MZA w Warszawie.

Autobusy za granicę

W podsumowywanym okresie firma Solaris sprzedała poza granicami kraju 743 autobusy i trolejbusy (wzrost o 8,2% w porównaniu do 2011 roku). Na większości rynków firma zwiększyła swoje udziały. Najwyższe wzrosty nastąpiły w Czechach i Niemczech. W Niemczech Solaris w minionym roku sprzedał rekordową liczbę 268 pojazdów. To pozwoliło polskiej firmie na zwiększenie udziałów w niemieckim rynku autobusowym z 10% do 13%. Tym samym Solaris kolejny rok z rzędu był największym zagranicznym dostawcą autobusów w tym kraju. W Czechach Solaris ze sprzedażą 81 autobusów i trolejbusów zajął trzecie miejsce z udziałem 26% w rynku. W porównaniu z rokiem 2011 jest to wzrost udziałów rynkowych o 19 punktów procentowych.

Autobusy SolarisDo największych ubiegłorocznych kontraktów zagranicznych pozyskanych przez firmę Solaris należały zamówienia dla: Burgas (67 autobusów, Bułgaria), Avignon (43 autobusy, Francja) czy Pragi (40 autobusów, Czechy).

Tramwaje

W 2012 roku firma Solaris zakończyła realizację zamówienia dla MPK w Poznaniu dostarczając 22 Solarisy Tramino. Była to realizacja drugiej części zamówienia, które łącznie dotyczyło 45 sztuk tramwajów. W minionym roku rozpoczęły się prace produkcyjne związane z realizacją pierwszego zagranicznego kontraktu na pojazdy szynowe marki Solaris. Chodzi o pięć dwukierunkowych tramwajów dla miejscowości Jena, których dostawa zaplanowana jest na drugą połowę tego roku.

W roku 2012 Solaris podpisał kolejne dwa kontrakty na dostawę tramwajów. Jeden na rynku niemieckim, gdzie w roku 2014 dostarczonych zostanie do Brunszwiku 18 czteroczłonowych tramwajów o długości 36 metrów. Drugi kontrakt dotyczy rynku polskiego i stolicy Warmii i Mazur. Po 55 latach przerwy Olsztyn powraca do komunikacji tramwajowej. Dostawa piętnastu dwukierunkowych tramwajów o długości 29 metrów przewidziana jest w roku 2014.Tramwaje Solaris

Premiery i nagrody

W 2012 roku elektryczny autobus Solaris Urbino electric otrzymał nagrodę czytelników niemieckiego magazynu branżowego „busplaner” w kategorii pojazdów komunikacji miejskiej, Solaris napędzany energią elektryczna zdobył złoty medal dla najlepszego produktu prezentowanego na X Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego w Kielcach. Ponadto Urbino electric, otrzymał nagrodą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w kategorii „Innowacyjny projekt”.

W minionych dwunastu miesiącach Solaris zaprezentował trzy nowe produkty, które trafiły do oferty sprzedażowej. Najbardziej innowacyjną z nowości jest dwunastometrowa, w pełni niskopodłogowa wersja autobusu elektrycznego – Solaris Urbino 12 electric. W 2012 roku firma Solaris sprzedała pierwsze dwa autobusy elektryczne. Kolejnymi nowościami produktowymi, których premiera odbyła się w ubiegłym roku, są: Solaris Urbino o długości 18,75 metra oraz nowa wersja międzymiastowego Solarisa InterUrbino.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!