Nowa gama opon Michelin do pojazdów ciężarowych

4 marca 2013, 15:23

Michelin X Line Energy to nowa gama opon do pojazdów ciężarowych pokonujących dalekie dystanse po autostradach i głównych drogach.

Nowe, oszczędne opony Michelin

Michelin X Line EnergyOpony nowej gamy zapewniają oszczędność nawet 515 litrów paliwa na dystansie 130 tys. km, co oznacza obniżenie wydatków o 644 euro oraz 1371 kg CO2 mniej niewyemitowanego do atmosfery. Michelin X Line Energy zastępuje gamę Energy SaverGreen.Nowa gama, która jest piątą generacją opon ciężarowych o niskim oporze toczenia, jest dostępna od lutego 2013 r. na rynku wymiany w następujących rozmiarach:

  • 315/70 R 22.5 Z (wszystkie pozycje)
  • 315/70 R 22.5 D (oś napędowa)
  • 385/55 R 22.5 T (osie wleczone/ przyczepy)

 

Michelin X Line Energy na oś napędową otrzymała klasę B oporu toczenia, a opona na oś wleczoną – klasę A według klasyfikacji nowego europejskiego rozporządzenia o etykietowaniu opon. Klasa A w przypadku opon na osie wleczone oznacza, że w porównaniu do opon MICHELIN X Multi T w zbliżonym rozmiarze i przy cenie paliwa 1,10 euro za litr, Michelin X Line Energy T przynosi oszczędności paliwa rzędu ok. 2000 euro rocznie dla pojazdu pokonującego rocznie 130 000 km i wyposażonego w opony tego samego typu na wszystkich pięciu osiach.

Charakterystyka nowych opon:

  • Trwały karkas, skuteczne hamowanie na mokrej nawierzchni oraz komfort i precyzja kierowania pojazdem.
  • Wysoki przebieg (przed pogłębianiem i bieżnikowaniem), regularne zużycie zapobiegające konieczności obrotu opony na obręczy i wszechstronność, która umożliwia użytkowanie opon na drogach drugorzędnych. W porównaniu z oponami poprzedniej generacji, tzn. Michelin Energy SaverGreen, nową oponę Michelin X Line Energy cechuje znacznie dłuższa trwałość – do 20 proc. dla opon na oś prowadzącą i do 12 proc. na oś wleczoną.
  • Stałe osiągi przez cały okres eksploatacji. Nawet po zużyciu 60 proc. bieżnika nowa opona Michelin Energy SaverGreen zapewnia niezmienione osiągi, stały poziom bezpieczeństwa i oszczędności paliwa.

 

Wymienione wyżej rezultaty spalania zaczerpnięto z wyników trzech testów porównawczych opony Michelin X Line Energy i Michelin X Energy SaverGreen przeprowadzonych na pięcioosiowym zestawie ciągnika z naczepą o masie całkowitej 40 ton poruszającym się po autostradzie biegnącej przez teren z licznymi wzniesieniami. Aby zademonstrować niezmienność osiągów w zakresie przyczepności, przeprowadzono testy porównawcze opony Michelin X Line Energy T w rozmiarze 385/55 R 22.5 na mokrej nawierzchni z bieżnikiem zużytym w dwóch trzecich. Parametry testu:

  • Zamknięty tor o długości 110 metrów imitujący podjazd na autostradzie;
  • Asfaltowa nawierzchnia pokryta dwumilimetrową warstwą wody, co odpowiada warunkom panującym podczas ulewnego deszczu;
  • Niski współczynnik przyczepności 0,3;
  • Masa naczepy 21 ton równomiernie rozłożona na trzech osiach.

 

Wyniki: Naczepa wyposażona w opony Michelin X Line Energy T zaczyna się ślizgać przy prędkości o 6 km/h większej niż naczepa z oponami konkurencji. Zgodnie ze strategią Michelin opartą na oferowaniu zrównoważonych osiągów, wzrost przebiegu opon nie odbił się na pozostałych parametrach osiągów: hamowaniu na mokrej nawierzchni i oporze toczenia opon.

Nowa gama Michelin X Line Energy jest już piątą generacją paliwooszczędnych opon ciężarowych.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!