Solaris zaprezentował swój flagowy model autobusu elektrycznego

5 czerwca 2023, 13:32

Na Globalnym Szczycie Transportu Publicznego UITP 2023 w Barcelonie firma Solaris przedstawiła flagowy model Urbino o długości 12 metrów i w pełni elektrycznym napędzie. Solaris Urbino 12 electric przyjechał do Barcelony i zostanie tu na stałe – został dostarczony do TMB Barcelona – przewoźnika obsługującego w tym mieście transport publiczny. Model ma zapewnić pasażerom komfort, a jego akumulatory zaoferować całodzienny zasięg.

Solaris Urbino 12 electric
fot. Solaris

Solaris Urbino 12 electric na Szczycie Transportu Publicznego w Barcelonie

Na możliwości modelu Solaris Urbino 12 electric wpływają nowoczesne baterie oraz opcja ładowania autobusu w ciągu dnia, przy użyciu pantografu. W napędzie modelu zaprezentowanego na UITP wykorzystano centralny silnik o mocy 220 kW. Baterie typu Solaris High Energy rozmieszczono na dachu oraz w tylnej części autobusu. Ich łączna pojemność to 400 kWh. Ładowanie przy użyciu ładowarki dopuszcza moc maksymalną 260 kW. Ładowarka pantografowa może dostarczać prąd z maksymalną mocą ładowania 450 kW.

Egzemplarz autobusu Solaris Urbino 12 electric zaprezentowany w Barcelonie ma 21 miejsc siedzących i może zabrać do 77 pasażerów. Wyposażono go w pakiet systemów bezpieczeństwa jak m.in.: kamery MirrorEye w miejscu lusterek wstecznych zwiększające pole widzenia i poprawiające aerodynamikę, czy system MobilEye Shield+, który wykrywa ryzyko kolizji i ostrzega kierowcę. Pracę kierowcy ułatwia pulpit dotykowy do obsługi funkcji pojazdu. Monitoring obecny w autobusie dostarczonym do Barcelony obejmuje podglądem także dach pojazdu, co pozwala podglądać działanie pantografu.

Oprócz modeli elektrycznych producent stawia na rozwój technologii wodorowej, która staje się coraz istotniejsza w portfolio marki. W październiku Solaris zamierza wziąć udział w targach autobusowych Busworld w Brukseli, gdzie zaprezentuje przegubowy model z bateriami umieszczonymi jedynie na dachu – Solaris Urbino 18 electric.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!