FedEx działa czterdzieści lat

19 kwietnia 2013, 13:46

17 kwietnia 1973 r. firma Federal Express rozpoczęła działalność w międzynarodowym porcie lotniczym Memphis, od dostarczenia 186 przesyłek odbiorcom w 25 miastach Stanów Zjednoczonych. Obecnie FedEx i jego cztery spółki operacyjne dostarczają ponad dziewięć milionów przesyłek dziennie za pośrednictwem sieci komunikacyjnej, która umożliwia dotarcie drogą powietrzną, lądową i morską do klientów w przeszło 220 krajach i terytoriach na całym świecie.

W rozwoju, młodej wówczas, firmy kluczową rolę odegrały europejskie innowacje – pierwsza flota samolotów transportowych Federal Express składała się wyłącznie z odrzutowców Falcon francuskiego producenta Dassault Aviation. Samoloty tej firmy były używane przez FedEx Express aż do 1983 roku, a ich miejsce stopniowo zajmowąły, kolejne generacje samolotów transportowych.

FedEx wczoraj i dziś

W 1985 roku rozpoczęły się regularne, planowe loty między Stanami Zjednoczonymi i Europą, a tylko w ostatnich 18 miesiącach firma FedEx Express zatrudniła w Europie ponad 2,700 nowych pracowników, co zwiększyło ich łączną liczbę do 19 910. Firma ma obecnie 175 placówek.

W Polsce, gdzie FedEx Express działa od 1989 roku, firma przejęła Polską firmę kurierską Opek Sp. z o.o. w 2012 r. i od tamtego czasu jeszcze bardziej rozszerzyła swoje usługi.

Od samego początku podejście do transportu firmy FedEx oparte było na klastrach koncentrycznych (hub and spoke) oraz integracji z nowoczesnymi systemami informatycznymi, które razem stworzyły fundament pod sieć zdolną do globalnego transportu milionów przesyłek. 18 grudnia 2012 r., w najbardziej pracowitym dniu od założenia firmy przed 40 laty, FedEx dostarczył 19,8 miliona przesyłek. Szacuje się, że od 1973 r. firma dostarczyła ich ponad 31 miliardów.

Najbardziej niezwykłe zdarzenia historii firmy:

  • W 2006 roku FedEx przetransportował samolotem MD-11 z Mediolanu do Atlanty 90 ton materiałów na wystawę dotyczącą Titanica („Titanic: The Artifact Exhibition”), w tym fragment kadłuba statku ważący ponad 1360 kg.
  • FedEx przetransportował trzytonową, czekoladową replikę katedry Notre Dame z wystawy Salon du Chocolat w Paryżu na wystawę Chocolate Show w Nowym Jorku.
  • FedEx przetransportował kapsułę „Phoenix”, która umożliwiła uratowanie 33 górników uwięzionych przez prawie 10 tygodni w kopalni w Chile. Po zakończeniu akcji ratowniczej kapsuła objechała cały świat, a następnie wróciła do Santiago w Chile.
  • Siedemnaście klasycznych samochodów Ferrari o wartości milionów dolarów zostało przetransportowanych przez FedEx z Brukseli na wystawę motoryzacyjną w Stanach Zjednoczonych.
  • W 1974 r. FedEx pomógł w realizacji filmu „Szczęki”, transportując z Florydy prawie 4-metrowego rekina, w ponad 4,5-metrowej skrzyni, do Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts, gdzie film był kręcony.
     

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!