Reforma opłaty drogowej wejdzie z dniem 1 grudnia

2 listopada 2023, 13:15

Bundestag i Bundesrat zatwierdziły zmianę ustawy o pobieraniu opłat za korzystanie z dróg federalnych. Tym samym potwierdzono wprowadzenie opłaty drogowej z tytułu emisji CO₂ w dniu 1 grudnia 2023 roku. Co więcej maksymalna masa całkowita staje się podstawą przydziału do kategorii wagowej. Obowiązek uiszczania opłat drogowych od pojazdów o maksymalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku.

Jak informuje Toll Collect, trzecia ustawa zmieniająca przepisy dotyczące opłat drogowych została uchwalona bez zmian względem wersji, którą rząd federalny zatwierdził w lecie.

W przyszłości opłata drogowa będzie obejmować stawkę częściową powiązaną z emisjami CO₂ w ruchu drogowym – oprócz obowiązujących dotychczas stawek częściowych z tytułu kosztów infrastruktury, hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Zgodnie z wytycznymi UE pojazdy zostaną podzielone według klas emisji. Bezemisyjne samochody ciężarowe są zwolnione z obowiązku uiszczania opłat drogowych do 31 grudnia 2025 roku. Po tej dacie będą one objęte obniżoną o 75 procent stawką częściową z tytułu kosztów infrastruktury, hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Od 1 stycznia 2024 roku pojazdy wyposażone fabrycznie w napęd CNG/LNG i należące do klasy emisji spalin Euro 6 będą podlegać obowiązkowi uiszczania opłat drogowych.

Od 1 lipca 2024 wszystkie pojazdy o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony będą musiały uiszczać opłaty za korzystanie z federalnych dróg szybkiego ruchu – zarówno pojazdy pojedyncze, jak i zestawy pojazdów. Będą obowiązywać wyjątki w przypadku pojazdów zakładów rzemieślniczych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!