PACCAR ogłasza wyniki za pierwszy kwartał 2013 r.

27 maja 2013, 15:35

Właściciel marki DAF, firma PACCAR, ogłosiła wyniki za pierwszy kwartał 2013 roku. Firma uzyskała dochód w wysokości 236,1 mln dolarów, w porównaniu z 327,3 mln dolarów w pierwszym kwartale zeszłego roku. Przychody ze sprzedaży netto w pierwszym kwartale 2013 r. wraz z przychodami z usług finansowych wyniosły 3,92 mld dolarów w porównaniu z 4,78 mld dolarów za pierwszy kwartał 2012 r.

– „W porównaniu z zeszłym rokiem wyniki segmentu samochodów ciężarowych PACCAR wykazują spadek sprzedaży w Ameryce Północnej, z uwagi na wolniejszy wzrost gospodarczy. PACCAR z powodzeniem kontynuował działalność w dziedzinie części zamiennych i wykazywał dobre wyniki w działalności finansowej. Jestem bardzo dumny z naszych 21 700 pracowników, którzy przyczynili się do wytworzenia najnowocześniejszych produktów w branży i świadczyli najwyższej jakości usługi naszym klientom na całym świecie.” – powiedział Mark Pigott, prezes Zarządu i dyrektor naczelny.

– „Mocny bilans PACCAR i dodatnie przepływy pieniężne pozwoliły spółce w ciągu ostatnich dwóch lat zainwestować ponad 1,5 mld dolarów w nowe produkty i usługi. Ostatnio PACCAR wprowadził na rynek nowe modele ciężarówek DAF: CF Euro 6 i LF Euro 6, Kenworth: T880 i Peterbilt: Model 567. Te nowe pojazdy stanowią uzupełnienie nowych modeli ciężarówek wprowadzonych w 2012 roku – DAF: XF Euro 6, Kenworth: T680 i Peterbilt: Model 579. Poszerzył się również asortyment technicznie zaawansowanych silników o niskim zużyciu paliwa, dzięki wprowadzeniu na rynek silnika PACCAR MX-11. Te nowe produkty przyczynią się do długoterminowego wzrostu spółki” – dodał Pigott. W 2012 r. PACCAR osiągnął rekordowy, 16-procentowy udział w europejskim rynku samochodów ciężarowych powyżej 16 ton i rekordowy – 30,6-procentowy udział w północnoamerykańskim rynku samochodów ciężarowych klasy 8.

Światowe rynki samochodów ciężarowych

– „W Europie DAF nadal jest liderem pod względem udziału w rynku ciągników i zajmuje drugie miejsce pod względem udziału w rynku samochodów ciężarowych powyżej 16 ton. Klienci uznają pierwszeństwo DAF w jakości produktów, niskie koszty operacyjne i doskonałą wartość pojazdów przy ich odprzedaży” – powiedział Harrie Schippers, prezes DAF – „Asortyment pierwszorzędnych ciężarówek wytwarzanych przez DAF poszerzył się o nowe pojazdy DAF XF, CF i LF Euro 6. Szacuje się, że w tym roku sprzedaż w sektorze ciężarówek powyżej 16 ton w Europie wyniesie od 210.000 do 235.000 pojazdów w porównaniu z 222.000 w ubiegłym roku.” 

Poszerzenie działalności w Ameryce Południowej

PACCAR kontynuował budowę nowej montowni pojazdów DAF o powierzchni 91 500 metrów kwadratowych w Ponta Grossa w Brazylii.

– „Brazylia jest dużym rynkiem na samochody ciężarowe. Przewiduje się, że sprzedaż w sektorze ciężarówek powyżej sześciu ton wzrośnie w 2013 roku do ponad 140.000 pojazdów. Asortyment pojazdów DAF zapewnia najwyższą jakość, niskie koszty eksploatacyjne, doskonałe warunki kierowania i manewrowania, a także silnik PACCAR MX-13” – powiedział Marco Davila, prezes DAF w Brazylii.

Nowe modele CF i LF Euro 6

Firma DAF Trucks pokazała w kwietniu nowe, wielofunkcyjne modele ciężarówek CF i LF Euro 6. Model DAF CF Euro 6 został opracowany dla szerokiego wachlarza zastosowań, od transportu regionalnego po ciężkie budownictwo. Model DAF LF Euro 6 został zaprojektowany do rozwożenia towarów i dostaw miejskich.

Wprowadzenie nowego silnika PACCAR MX-11

PACCAR poszerza zakres produkowanych silników PACCAR wprowadzając nowy silnik PACCAR MX-11, o mocy do 440 koni mechanicznych i momencie obrotowym 2100 Nm. Silnik ma być dostępny w nowych modelach DAF: CF i XF Euro 6 na jesieni 2013 r.

Inwestycje kapitałowe, opracowanie produktów i rozpoznawanie branży

PACCAR zainwestował w ciągu ostatniej dekady 5,4 mld dolarów w projekty obejmujące innowacyjne produkty i nowe technologie. Wzrost mocy produkcyjnych o ponad 15 procent w ciągu ostatnich pięciu lat i coroczne usprawnienia produkcji zwiększyły możliwości produkcyjne spółki, zarówno w segmencie ciężarówek, jak i części zamiennych. W 2013 r. przewidywane są inwestycje w wysokości 400-500 mln dolarów oraz koszty badań i rozwoju w wysokości 250-275 mln dolarów. Będą one dotyczyć nowych produktów i zwiększenia mocy produkcyjnych.

Dobre wyniki spółek świadczących usługi finansowe

PACCAR Financial Services (PFS) o łącznych aktywach w wysokości 10,73 mld dolarów, dysponuje portfelem 153 000 samochodów ciężarowych i przyczep. W tym segmencie działa PACCAR Leasing, duża spółka leasingowa świadcząca pełny zakres usług leasingu ciężarówek w Ameryce Północnej i w Europie, dysponująca flotą 34 000 pojazdów.

Zysk przed opodatkowaniem PFS za pierwszy kwartał 2013 r. wyniósł 80,1 mln dolarów w porównaniu z zyskiem 71,3 mln dolarów za pierwszy kwartał 2012 r. W pierwszym kwartale 2013 r. przychody wyniosły 293,1 mln dolarów w porównaniu z 261,4 mln dolarów w 2012 r.

– „Doskonałe dane bilansowe PACCAR oraz jej ratingi kredytowe A+/A1 pozwalają PFS oferować konkurencyjne warunki finansowania dealerom Kenworth, Peterbilt i DAF oraz klientom w 23 krajach na czterech kontynentach” – powiedział Todd Hubbard, prezes PACCAR Financial Corp.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!