ZF Aftermarket: Klocki hamulcowe marki TRW do pojazdów ciężarowych – testowane w ekstremalnych warunkach dla zapewnienia najwyższego standardu bezpieczeństwa

27 maja 2024, 23:43

Klocki hamulcowe mają kluczowe znaczenie dla efektywnej jazdy i bezpieczeństwa każdego samochodu ciężarowego. Z powodu większych wymagań w porównaniu do samochodów osobowych i dostawczych, klocki hamulcowe do pojazdów użytkowych muszą spełniać jeszcze bardziej rygorystyczne standardy trwałości i wytrzymałości. Marka TRW, w oparciu o najnowocześniejsze metody produkcji i zaawansowane procesy testowania, spełnia z nawiązką te wymagania.

– Wiemy, jak istotną kwestią w zakresie eksploatacji pojazdów ciężarowych jest oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa, dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do rygorystycznych testów produkowanych części. Najwyższej klasy specjaliści marki TRW od ponad 100 lat pracują nad rozwojem oferty części do pojazdów ciężarowych. – mówi Michał Głażewski, Head of Technical Support & Workshop Networks ZF Aftermarket.

Opatentowane rozwiązania w budowie

Chcąc zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pojazdu o znaczącej masie całkowitej, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość elementów. W klocku hamulcowym wyszczególnić możemy następujące jego elementy składowe:

Płytka tylna utrzymuje klocek hamulcowy we właściwym położeniu względem tarczy hamulcowej, zapewniając równomierne rozłożenie siły nacisku tłoczków na materiał cierny i odpowiednie przeniesienie siły obwodowej. Płytka tylna marki TRW charakteryzuje się odpowiednią sztywnością oraz dokładnym wykonaniem, gwarantującym właściwe poruszanie się klocka w prowadnicach. Konstrukcja obejmuje również stożki o opatentowanej budowie, których kształt i umiejscowienie pozwalają na lepsze połączenie płytki tylnej z materiałem ciernym. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło zwiększyć o ok. 30% siłę ścinającą, a tym samym zapewnić lepszą, konkurencyjną wydajność hamowania.

Materiał cierny ma bezpośrednią styczność z tarczą hamulcową. W konstrukcji klocków marki TRW do pojazdów ciężarowych nigdy nie stosuje się zmodyfikowanego materiału wykorzystywanego w częściach przeznaczonych do samochodów osobowych czy dostawczych, a wyłącznie specjalną mieszankę materiałów dedykowanych do pojazdów ciężarowych stworzoną w trakcie wielu lat prac badawczych.

Sprężyna odpowiada za utrzymywanie prawidłowego położenia klocka oraz przeciwdziałanie powstawaniu wibracji. W klockach TRW stosowane są sprężyny zaprojektowane tak, by ułatwić pracę mechaników w trakcie montażu i demontażu elementów z zacisku, zapewniając przy tym odpowiednią charakterystykę sprężystości.

Wieloetapowe badanie i rozwój konstrukcji

Wszystkie klocki przeznaczone do pojazdów ciężarowych podlegają restrykcyjnemu testowaniu w testach dynamometrycznych i drogowych. Pierwsze rozpoczynają się w fazie opracowywania produktu i pozwalają kontrolować siłę hamowania, zużycie oraz określenie podatności na zjawisko fadingu. Testy drogowe zaś umożliwiają kontrolę skuteczności hamulców przy wysokiej temperaturze, podczas serii testów prowadzonych przy temperaturze roboczej układu wynoszącej od 100 do 500oC. Dodatkowo uzupełniane są próbą weryfikującą działanie hamulców podczas zjazdu z góry.

– Każda część zamienna marki TRW przeznaczona do samochodów ciężarowych sprawdzana jest w ekstremalnych warunkach podczas testów laboratoryjnych, prób torowych oraz na drogach. Daje to pewność, że komponenty nie zawiodą nawet w najtrudniejszych warunkach. – dodaje Michał Głażewski, Head of Technical Support & Workshop Networks ZF Aftermarket.

Eksperci w dziedzinie hamowania

Wszystkie produkty TRW, łącznie z klockami hamulcowymi, są zaprojektowane w sposób zapewniający najprostszą instalację i użytkowanie. Akcesoria dołączone do każdego opakowania umożliwiają ich szybki i profesjonalny montaż. Produkty TRW są odpowiednie dla pojazdów wyposażonych w system ABS, a siła hamowania jest zawsze proporcjonalna do nacisku wywieranego na pedał hamulca. Bogaty asortyment pozwala oferować najlepsze rozwiązania dla układu hamulcowego niemal każdego pojazdu użytkowego – 65 rodzajów klocków hamulcowych i 26 referencji czujników zużycia zapewnia 95% pokrycia europejskiego parku pojazdów.

TRW to producent dostarczający kompleksową i pełną gamę produktów do układu hamulcowego – warsztaty znajdą w ofercie każdą część niezbędną do przeprowadzenia profesjonalnego serwisu układu hamulcowego. Co ważne, marka wyróżnia się nie tylko jakością premium zgodną z najwyższymi standardami OE, ale także wyjątkowo zaawansowanym systemem testowania produktów. Dlatego części TRW to jedne z najbardziej cenionych i zaufanych produktów do układu hamulcowego na świecie.

Dowiedz się więcej o produktach marki TRW dostępnych do samochodów osobowych, dostawczych lub ciężarowych na stronie ZF Aftermarket lub obserwuj TRW na facebooku.

Zdjęcia: ZF

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!