Nowe filtry kabinowe MANN-FILTER na niezależny rynek części

24 marca 2014, 11:12

„Drobny pyłek jest substancją zanieczyszczającą powietrze, która w największym stopniu zagraża zdrowiu mieszkańców Europy” – ostrzega Europejska Agencja Środowiska. Alarmujące są również najnowsze dane Federalnego Urzędu Środowiska dotyczące zanieczyszczenia drobnymi pyłkami w Niemczech i wynikających z nich zagrożeń. W kontekście ruchu drogowego oznacza to, że należy chronić pasażerów samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów przed zanieczyszczonym powietrzem zewnętrznym.

STOP niebezpiecznym drobnym pyłkom

Firma MANN+HUMMEL, producent filtrów, zaprojektowała nową generację filtrów kabinowych, które niemal całkowicie separują nawet najmniejsze, a przez to najbardziej szkodliwe dla zdrowia cząsteczki. Pod marką MANN-FILTER firma oferuje nowoczesne filtry drobnych pyłków również na niezależny rynek części zamiennych.

Federalny Urząd Środowiska (UBA) na podstawie własnych wyliczeń ostrzega, że każdego roku w Niemczech umiera przedwcześnie około 47 000 osób wskutek zbyt wysokiego narażenia na drobne pyłki. Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do ciężkich schorzeń dróg oddechowych, serca i płuc oraz do raka płuc – dodają przedstawiciele urzędu.
„Przekroczenie wartości granicznej drobnych pyłków zostało stwierdzone tylko w przypadku 3 procent stacji pomiarowych. Chociaż wydaje się, że to mało, jednak nie odzwierciedla to faktycznego zagrożenia zdrowia, szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę znacznie dalej idące zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)" – powiedział Thomas Holzmann, wiceprezes Federalnego Urzędu Środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od dawna zaleca dużo ostrzejsze wartości graniczne drobnych pyłków niż te przyjęte w Unii Europejskiej.

Według aktualnych danych Federalnego Urzędu Środowiska, zalecana przez WHO wartość graniczna dla cząsteczek mniejszych niż 10 mikrometrów (PM10) w roku 2013 została przekroczona przez prawie 51 procent stacji pomiarowych w Niemczech.

Im mniejsze cząsteczki, tym bardziej szkodliwe dla zdrowia

Drobne pyłki – po angielsku Particulate Matter (PM) – to mikroskopijne cząsteczki w powietrzu, które nie opadają natychmiast na ziemię, lecz unoszą się przez dłuższy czas w atmosferze. Powstają one na przykład podczas hamowania, w wyniku ścierania się opon w ruchu ulicznym czy ogrzewania domów. Im mniejsze są te cząsteczki, tym bardziej szkodzą zdrowiu.
„Małe cząsteczki wnikają głębiej do dróg oddechowych niż większe. Dlatego dostają się one w miejsca, z których nie mogą być wydalone przez wydychanie” – wyjaśnia Federalny Urząd Środowiska. Cząsteczki, których średnica aerodynamiczna jest mniejsza niż 2,5 mikrometra (PM2,5), dostają się również głęboko do płuc. Najmniejsze z nich dostają się przez pęcherzyki płucne nawet do krwiobiegu.

Chroń pasażerów za pomocą filtra drobnych pyłków marki MANN-FILTER

Firma MANN+HUMMEL, światowy lider w dziedzinie filtracji, poważnie podchodzi do najnowszych doniesień naukowych dotyczących szkodliwego wpływu drobnych pyłków. W celu ochrony pasażerów firma zaprojektowała filtr kabinowy, w którym zastosowano wysoce separujące materiały filtracyjne najnowszej generacji. Do licznych filtrów kabinowych, które niezawodnie eliminują drobne pyłki, należy na przykład filtr kabinowy z aktywnym węglanem CUK 26 009 czy filtr przeciwpyłkowy CU 26 009, które, w zależności od modelu pojazdu, można stosować alternatywnie. Firma, będąc ekspertem w sprawach filtracji, dostarcza seryjnie filtry zespolone i filtry cząstek stałych np. do nowych samochodów VW Golf VII, a w przyszłości także do dalszych modeli z poprzecznie ułożonym zespołem napędowym (platforma MQB). Dla niezależnego rynku części zamiennych MANN-FILTER oferuje zarówno wkłady filtracyjne, jak i filtry przeciwpyłkowe do modułów filtracyjnych, w jakości oryginalnego wyposażenia.

Układ wentylacji pojazdu niczym odkurzacz zasysa zanieczyszczone powietrze zewnętrzne. Do środka pojazdu dostaje się w ciągu godziny około 540 000 litrów powietrza. Dlatego dla zdrowia pasażerów niezbędne jest gruntowne oczyszczenie powietrza zewnętrznego przez filtr kabinowy. Szczególne znaczenie ma to dla osób dużo podróżujących samochodem, alergików i przewożących dzieci. Filtry kabinowe MANN-FILTER najnowszej generacji szczególnie dokładnie oczyszczają zasysane powietrze. Filtr CU 26 009 separuje całkowicie najdrobniejsze i szczególnie niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki o średnicy 1,0 mikrometra, natomiast filtr węglanowy CUK 26 009 separuje je w 99 procentach. Dla porównania: te cząsteczki są 70 razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Podczas, gdy filtry przeciwpyłkowe eliminują drobne ciała stałe, takie jak drobny pył czy pyłki roślin, filtry węglanowe dzięki dodatkowej warstwie węgla aktywowanego usuwają również szkodliwe dla zdrowia gazy, takie jak ozon, benzol oraz nieprzyjemne zapachy. Z reguły wymiana na filtr węglanowy przebiega bezproblemowo.

W czasie użytkowania materia łfiltracyjny jednak zatyka się powoli. Dlatego, aby zapewnić niezawodneo czyszczanie powietrza, filtr kabinowy należy wymieniać raz w roku lub najpóźniej po 15 000 przejechanych kilometrów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!