Oświetlenie oczami zawodowych kierowców

4 sierpnia 2014, 14:25

Choć zdecydowana większość kierowców ciężarówek deklaruje, że jeździ na światłach przez cały czas, aż jednej trzeciej zdarzyło się zapłacić mandat lub zostać pouczonym przez policję za brak właściwego oświetlenia – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli tej grupy zawodowej przez firmę OSRAM.

Samochody ciężarowe należą do grupy najbardziej intensywnie eksploatowanych pojazdów – wg deklaracji kierowców średnio spędzają w drodze powyżej 240 dni w roku, po ok. 9 godzin dziennie. Łatwo więc sobie wyobrazić, że przestoje – także te związane z awariami oświetlenia – nie są pożądane, gdyż powodują straty. Poza tym, wymiana żarówki oznacza także koszty, uczestnicy ankiety OSRAM szacują wydatek związany z wymianą jednej żarówki na 25 zł. Kupując zatem tanie żarówki właściciele ciężarówek oszczędzają tylko pozornie, bo częste awarie zwielokrotniają koszty ponoszone na wymianę, wydłużają przestoje i zwiększają ryzyko mandatu. Przeznaczona do ciężarówek żarówka OSRAM Truckstar Pro, ma trwałość do 2,5 razy dłuższą od produktów standardowych. W tym czasie słabej jakości żarówkę trzeba byłoby wymienić nawet kilka razy.

Przeważająca większość kierowców ciężarówek uważa sprawne oświetlenie swojego samochodu za bardzo ważne lub wręcz najważniejsze dla ich bezpieczeństwa. Wszyscy ankietowani deklarują także jazdę „na światłach” przez cały czas. Ale – jak zaraz się przekonamy – deklaracje sobie, a rzeczywistość… Blisko 10 proc. ankietowanych przyznało, że w momencie przepalenia się żarówki ich ciężarówka nie czeka bezczynnie na serwis tylko, do momentu wymiany, nadal jeździ po drogach.

Ponad jedna trzecia pytanych kierowców dostała mandat lub została pouczona przez policję za brak świateł – w wielu przypadkach zapewne udałoby się tego uniknąć, gdyby stosować żarówki o wyższej niezawodności. Właśnie takie, niezawodne, o długiej trwałości (2,5-krotnie wyższej niż dla standardowych produktów OSRAM) są żarówki OSRAM Truckstar Pro. Ponadprzeciętna trwałość to nie jedyna ich zaleta. Pozostałymi są o 100% większa ilość światła, większy nawet o 40 metrów zasięg reflektora oraz wyjątkowa odporność na wstrząsy. Udało się to uzyskać dzięki jednoskrętce – opatentowanej technologii firmy OSRAM. Truckstar Pro wytwarzają bardziej jednorodne światło, dzięki czemu wiązka światła jest skupiona i znacznie lepiej oświetla nawierzchnię. Widoczne są nawet bardzo oddalone fragmenty drogi, w szczególności te w najważniejszej jej części – pomiędzy 50 a 100 m przed samochodem. Zapobiega to wypadkom i zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!