Obowiązkowe kasy fiskalne w warsztatach – wywiad z Arturem Fossem z PCKF Sp. z o.o.

, 19 listopada 2014, 8:49

Informacja o wprowadzeniu obowiązku korzystania z kas fiskalnych we wszystkich warsztatach samochodowych (od 1 stycznia 2015 r.) wywołała duże poruszenie. Na portalu MotoFocus.pl ukazał się wywiad na temat przepisów fiskalnych, zakupu i serwisu kas, a także dostępnych ulg. Na pytania odpowiedział Artur Foss – dyrektor zarządzający Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

 

W nowym roku czeka nas zniesienie ulgi dotyczącej ewidencji na kasach rejestrujących dla warsztatów samochodowych, wulkanizacyjnych oraz stacji kontroli pojazdów. Warsztaty to nie pierwsza grupa, której pozbawiono takich ulg – jak na zmiany przepisów reagowały inne branże?

Artur Foss Polskie Centrum Kas FiskalnychKażda zmiana przepisów fiskalnych niesie za sobą większe zainteresowanie przedsiębiorców, którzy będą nią objęci. Poprzednie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych, które weszło w życie 1 stycznia 2013 roku, obniżyło roczny limit obrotu z 40 000 do 20 000 złotych. Wielu podatników postanowiło wtedy dostosować swoją działalność do nowych przepisów w ostatnim, możliwym terminie, przez co kas zabrakło nie tylko u dystrybutorów, ale także u producentów. Trudno przewidzieć, czy ta sytuacja się powtórzy. Niewątpliwie jednak rozszerzenie katalogu czynności, które obligują do stosowania kasy niezależnie od osiąganego obrotu, m.in. o warsztaty samochodowe i stacje kontroli pojazdów, sprawi, że aktywność przedsiębiorców będzie bardzo duża. Sama zapowiedź Rozporządzenia zdecydowanie zwiększyła liczbę telefonów i pytań od klientów. Zaryzykuję stwierdzenie, że największe zainteresowanie tematem pojawi się przed samym wejściem w życie Rozporządzenia oraz pod koniec lutego, kiedy ustanowiony przez Ministra Finansów okres dostosowawczy będzie się kończył.

Czy zdarzyło się, że wprowadzenie obowiązku posiadania kas przyczyniło się do zwiększenia tzw. "szarej strefy" w niektórych branżach?

Z zasady zarówno stopniowe obniżanie rocznego limitu obrotu, jak i rozszerzanie katalogu działalności, które muszą rejestrować sprzedaż niezależnie od osiąganego obrotu, przyczynia się do zmniejszenia szarej strefy. Począwszy od tego, że każda zmiana przepisów jest wydarzeniem nagłaśnianym w mediach, dzięki czemu również konsumenci zaczynają zwracać uwagę na to, czy otrzymali paragon, skończywszy na wzmożonych kontrolach urzędników skarbowych. Przypomnę tylko, że nie bez powodu kolejne Rozporządzenia Ministra Finansów są wydawane w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych. Gdyby nie to, ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów lub usług, wymagałaby korzystania z urządzenia rejestrującego od wszystkich podatników. Niezależnie od osiąganych obrotów lub oferowanych towarów i usług.

Wielu warsztatowców obawia się kosztów posiadania kasy fiskalnej – zakupu, serwisu, napraw. Jak w rzeczywistości kształtują się koszty utrzymania tego sprzętu?

Cena samego urządzenia fiskalnego…

 

Czytaj całość wywiadu na MotoFocus.pl

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.5.1.*, 25 listopada 2014, 17:14 0 0

No i brawo ! Nareszcie skończy się wmawianie klientom, że takiej usługi u niego nie wykonywaliśmy ! Będzie to również dowód na reklamację źle wykonanej usługi czy kupowaniu towaru w hurtowniach motoryzacyjnych z rabatami a klientom "sprzedaż" z dużym narzutem !

Odpowiedz

77.252.178.*, 25 listopada 2014, 20:50 0 0

A co z: lekarzami, adwokatami itp. kreaturami?

Odpowiedz