Ekologia i ekonomia w jednym

23 lutego 2015, 8:06

Od kliku lat obowiązują w Polsce przepisy określające jednoznacznie postępowanie z powstającymi w warsztatach odpadami, które są określane jako niebezpieczne dla środowiska. Teoria to jedno, a jak wygląda gospodarowanie odpadami w praktyce?

Mimo jednoznacznych przepisów, nie wszyscy właściciele warsztatów się do nich stosują. W większości przypadków dopiero nieoczekiwana kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujawnia nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. Pociąga to za sobą dotkliwe kary finansowe. Bolesny finansowo koszt kontroli mógłby nie zaistnieć, gdyby właściciel warsztatu był świadomy tego, jak ma postępować z takimi odpadami.

Wynika to z faktu, że właściciele warsztatów samochodowych często nie wiedzą o obowiązujących przepisach. Dlatego nie potrafią prawidłowo gromadzić, przechowywać i przekazywać upoważnionym organom odpadów niebezpiecznych.

Projekt Bio Service powstał właśnie po to, żeby pomóc warsztatom w kwestiach związanych z ochroną środowiska. Jedną z najważniejszych spraw jest edukacja klientów w zakresie gospodarowania odpadami. Dołączenie do Bio Service nie tylko pozwoli uniknąć kary i właściwie zagospodarować niebezpieczne odpady, ale też podniesie wizerunek warsztatu w oczach klientów, jako firmy dbającej o środowisko naturalne.

Elektroniczna identyfikacja

Od stycznia 2016 roku każdy warsztat prowadzący działalność, w której wytwarzane są odpady niebezpieczne, będzie musiał za pomocą indywidulanie założonego elektronicznego konta rozliczyć wytworzone odpady oraz wykazać sposób, w jaki zostały zagospodarowane. Dlaczego to jest tak ważne? Bo od tego momentu każdy, kto nie będzie rozliczał się w ten sposób, na pewno zostanie skontrolowany, co w konsekwencji wiąże się z nałożeniem kary za błędy.

Dodatkowo klienci Inter Cars SA, którzy przystąpią do Bio Service, mogą liczyć na gratyfikacje w postaci punktów IC Premia Cash. Szczegóły na www.intercars.com.pl, w zakładce Ekologia/Bio Service.

Do końca 2014 roku zostało zgłoszonych ponad 1 000 warsztatów zainteresowanych Bio Service. Między innymi z powodu tak dużego zainteresowania klientów, Inter Cars SA postanowiło negocjować warunki współpracy z kolejnymi firmami zajmującymi się odbiorem odpadów na terenie całej Polski. Pozwoli to rozwiązać problemy logistyczne oraz skrócić czas oczekiwania na wykonanie usługi. Dzięki temu każdy warsztat, który przyłączył się do Bio Service, otrzyma szybką i skuteczną pomoc.

Najpopularniejsze odpady niebezpieczne powstające w warsztacie samochodowym to:

  • oleje przepracowane,
  • filtry olejowe,
  • filtry paliwa,
  • płyny hamulcowe,
  • płyny zapobiegające zamarzaniu zawierające niebezpieczne substancje,
  • opakowania z tworzyw sztucznych,
  • sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi,
  • świetlówki.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!