Podczas III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, Marianne Thyssen, Komisarz UE ds. Zatrudnienia, podniosła problem ustawy o płacy minimalnej w Niemczech (MiLog), wskazując na konieczność weryfikacji niektórych zapisów.
Tematem wiodącym Kongresu była tocząca się w Unii Europejskiej walka dwóch fundamentalnych wartości – swobody przepływu usług oraz ochrony praw pracowniczych. Przypominamy, że w świetle regulacji MiLog kierowca polskiej firmy transportowej podróżujący przez Niemcy, będzie musiał być objęty minimalną stawką godzinową – 8,5 euro. Problem ten jako jedna z pierwszych naświetliła Iwona Szwed, reprezentująca biuro prawne Arena 561na jesiennych targach TransPoland w Warszawie.
– „Polska jako czołowy kraj w zakresie świadczenia usług transportu międzynarodowego musi aktywnie działać na rzecz racjonalnych rozwiązań prawnych regulujących zasady wykonywania transportu w Unii Europejskiej." – postulowała prawnik Szwed, podczas swojego wystąpienia na Kongresie.
Komisarz Marianne Thyssen nie przedstawiła w Krakowie oficjalnego stanowiska KE w ramach wszczętej procedury EU Pilot, mającej na celu zweryfikowanie zgodności niemieckich regulacji z prawem unijnym. Poinformowała natomiast o niepewności prawnej względem stosowania przepisów unijnych dotyczących delegowania pracowników w branży transportu drogowego i o koniecznej weryfikacji tych zapisów. Kwalifikowanie kierowców wykonujących usługi kabotażowe do grupy pracowników delegowanych budzi powszechny sprzeciw w branży transportowej ze względu na obostrzenia formalne i finansowe jakie za sobą niesie.
Jak zatem interpretować słowa komisarz Thyssen? Niestety dwuznacznie, ponieważ nie sprecyzowano, czyje interesy są w obecnej sytuacji zagrożone – Polski czy Niemiec.
Konkretne decyzje mają zapaść w tej sprawie pod koniec tego roku, co z kolei zbiegnie się w czasie z III Targami TransPoland (4-6 listopada) – największym wydarzeniem branży TSL w tej części Europy. Tematem przewodnim targów będzie wymiana handlowa pomiędzy zachodnią i wschodnią Europą – ocena bieżącej sytuacji, wskazanie problemów oraz propozycja rozwiązań. Wątek płacy minimalnej będzie jednym z tematów poruszanych przez biuro prawne Arena 561 w bloku tematycznym Spotkania Transportowe, prowadzonym przez redakcję TSL Biznes. Swój udział w konferencji TransPoland zapowiedzieli m.in. reprezentanci zagranicznych izb handlowych, przedstawiciele resortów gospodarki i transportu, środowiska naukowe, właściciele firm oraz specjaliści i kadra menedżerska.
Komentarze