Spedycja Transport Logistyka – styczeń 2008 (79)

25 stycznia 2008, 0:00

Spedycja Transport Logistyka – styczeń 2008 (79)

W najnowszym wydaniu naszego miesięcznika m.in.:

Wydarzenia

Nie będzie winiet dla ciężarówek na A4?
Według wstępnych prognoz Stelexport Autostrada Małopolska zamknęła rok 2007 przychodami w wysokości 138 mln zł. Z tego od 30 do 40 proc. pochodzi z opłat rekompensowanych przez budżet państwa, za przejazd płatnym odcinkiem autostrady Katowice – Kraków samochodów ciężarowych. Jednak niewykluczone, że już niedługo właściciele ciężarówek będą sami płacili za przejazd A4.

Nowa strefa logistyczna koncernu CTL Logistics w Sosnowcu
Nowa strefa logistyczna CTL Logistics w Sosnowcu zaczęła działać. Na 200 ha terenów rekultywowanych po odkrywkowej kopalni piasku, należących do CTL Maczki-Bór, przygotowane zostały grunty pod inwestycje dla branży logistycznej i produkcyjnej. Strefa posiada doskonałe połączenia zarówno z infrastrukturą kolejową, jak i drogową. Pierwsi inwestorzy z sukcesem zakończyli już negocjacje dotyczące zakupu terenów i rozpoczynają inwestycje.

Nowy szef ITD
21 grudnia 2007 r., Premier Donald Tusk powołał Tomasza Połcia na stanowisko Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Jednocześnie dzień wcześniej z tego stanowiska odwołany został Paweł Usidus.

Eurolog 2012 – Jak wygrać mistrzostwa
Już za cztery lata odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, organizowane przez Polskę i Ukrainę. O tym, czego nam brakuje, o potrzebach i korzyściach płynących z Euro 2012 dla polskich przedsiębiorstw dyskutowali uczestnicy konferencji Eurolog 2012 w Krakowie.

Logistyka

Dziesięć lat Fiege w Polsce 

W jubileuszowym, dziesiątym roku swojej działalności w Polsce Fiege spodziewa się obrotu na poziomie 80 mln złotych. W ciągu tych dziesięciu lat firma pozyskała zaufanie wielu klientów i umocniła pozycję na polskim rynku usług logistycznych.

Rynek usług logistycznych w 2007 roku 
O co najmniej 10 proc. wzrosły koszty działalności operatorów logistycznych w roku 2007. Wzrost obrotów sięga zaś kilku – kilkunastu procent. Największym problemem w branży logistycznej w ubiegłym roku okazało się pozyskanie nowych pracowników i wzrost płac.

Logistyczne wyszczuplanie – Lean Management w logistyce
W niepamięć odeszły czasy, gdy obniżanie kosztów i doskonalenie jakości wytwarzania było wystarczające. Obecnie coraz częściej konkurują nie tyle firmy, ale łańcuchy dostaw, a wiele przedsiębiorstw traktuje logistykę jako strategiczną szansę. Doskonała logistyka jest dziś jednym z kluczowych czynników na rynku. Stąd ogromne pole do popisu dla dostawców takich usług.

Transport

Nowe przepisy ADR 
Tradycyjnie, z nowym rokiem światowe prawodawstwo dotyczące przewozów towarów niebezpiecznych będzie podlegać zmianom, które wynikają zarówno ze zdarzeń wypadkowych, jak i prac grup ekspertów. Choć w 2008 roku będzie obowiązywać wersja przepisów z 2007 r., to data 1 stycznia 2008 r. oznacza koniec pewnych okresów przejściowych w przewozach ADR.

Szkolenia z jazdy defensywnej 
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom chcemy przedstawić ofertę szkolenia kierowców z jazdy defensywnej. Buch-Car ma wieloletnie doświadczenie w szkoleniach kierowców we wszystkich obszarach związanych z ich zawodem oraz gwarantuje profesjonalną kadrę wykładowców korzystającą z nowoczesnego zaplecza technicznego.

Pierwsza giełda wierzytelności transportowych 
Od 1 listopada 2007 r. funkcjonuje giełda wierzytelności transportowych. Jest ona dostępna za pośrednictwem największej polskiej giełdy wolnych ładunków i pojazdów – Europejskiej Giełdy Transportowej TRANS. Listę wierzytelności można obserwować za pomocą opcji "Lista dłużników", znajdującej się w głównym oknie komunikatora i giełdy TRANS.

Systemy IT

Systemy informacyjne i ich znaczenie dla sektora TSL 
Analizując trendy we współczesnej gospodarce, można dostrzec wiele istotnych zmian spowodowanych rozwojem i coraz szerszym wykorzystywaniem technologii teleinformatycznych. Stanowi to wyzwanie dla przedsiębiorstw.

Transport – technologia, pojazdy

FleetBoard kontroluje i wspomaga zarządzanie 

Systemy telematyczne stosowane w pojazdach ciężarowych stają się swego rodzaju informatycznymi "kombajnami". Nie wystarczy już, by tylko monitorowały położenie pojazdu czy zapisywały. Systemy muszą też przetwarzać suche dane na bardziej przyjazne i użyteczne raporty. Telematyka pozwala też lepiej zarządzać pojazdami oraz minimalizować koszty ich eksploatacji. Jednym z takich systemów jest FleetBoard, opracowany przez Daimlera. Jednak może on być z powodzeniem stosowany również we flotach użytkujących pojazdy innych producentów.

Dostawcze dla profesjonalistów 
W koncernie Fiata w tym roku zdecydowano się wyraźniej wydzielić część poświęconą samochodom użytkowym, w wielu innych firmach traktowaną nieco po macoszemu. Kontynuując tradycje Fiat LCV Tour, w Gdańsku zorganizowano prezentację Fiat Professional Zabudowy 2007. Jak zwykle tego typu impreza była okazją do zapoznania się z polskim rynkiem pojazdów dostawczych, na którym Fiat od wielu lat jest liderem.

Nowości małe i duże
Jesienna Wystawa The European Road Transport Show (TERTS) w Amsterdamie, na przemian z odbywającymi się co dwa lata targami we Frankfurcie staje się dla producentów pojazdów użytkowych okazją do zaprezentowania nowości w swojej ofercie i przybliżenia aktualnych trendów.

Varia

Optymistyczne prognozy dla krajów nadbałtyckich
Przyszłość branży logistycznej rysuje się kolorowo. Światowy handel nadal będzie wzrastał o około 6,6 proc. rocznie a przedsiębiorstwa transportowe masowo będą czerpać z tego profity. Do takiego wniosku prowadzą badania naukowe "Strategie 2030 – przemysł morski i logistyka transportowa" Hamburskiego Instytutu Gospodarki Światowej (HWWI) i banku Barenberg.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!