Zdaniem czytelników: Co najbardziej irytuje kierowców?

13 lutego 2012, 14:59

Według czytelników, którzy oddali głos w naszej ankiecie, najbardziej irytujący jest pojazd – zawalidroga, którego nie da się w żaden sposób wyprzedzić, a najmniej jazda na światłach drogowych lub przeciwmgłowych oraz nagłe ostre hamowanie.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w ostatnich tygodniach na portalu TruckFocus.pl większość osób (79,5%) zadeklarowała, że najbardziej irytujące zachowania na drodze to te, które popełniane są świadomie, często z premedytacją, jak:

  • Irytujące sytuacje na drodze„zawalidroga” – jedzie  wolno i nie da się wyprzedzić
  • nie używanie kierunkowskazów
  • hamowanie zaraz po wyprzedzaniu

Zdecydowanie mniej czytelników (20,5%) uznało za najbardziej irytujące zachowania, które mogą wynikać z roztargnienia:

  • nie trzymanie się swojego pasa ruchu
  • nagłe, ostre hamowanie
  • jazda na światłach drogowych lub tylnych przeciwmgłowych

Wszystko wskazuje na to, że w tej kwestii jesteśmy dość tolerancyjni względem innych użytkowników dróg.

Przyczyną, dla której 1/3 z Państwa wskazała „zawalidrogę” jako najbardziej denerwującego użytkownika drogi, może być ciągły pośpiech. Pęd życia codziennego wymaga od nas nadążania z terminami i dotarcia do celu w wyznaczonym czasie. Niestety polskie drogi często nie dają możliwości łatwego i bezpiecznego wyprzedzania, a straconego czasu zwykle nie da się już nadrobić.

Zdecydowanie mniej osób wskazało, że najbardziej irytuje ich jazda na światłach drogowych lub przeciwmgłowych. Może być to spowodowane tym, że niemal każdemu kierowcy zdarzyło się kiedyś nie wyłączyć tzw. ”długich” na czas i oślepić kierowcę jadącego z naprzeciwka. Znaczące może być to, że zwykle stosowane „mrugnięcie” światłami rozwiązuje problem. Rozkojarzony wyłącza światła drogowe i wszystko wraca do normy.

Wykres: Wyniki sondażu o irytujących zachowaniach na drodze

Oprócz zaproponowanych w sondażu zachowań dodatkowo denerwuje nas, gdy ktoś prowadzi pojazd jednocześnie korzystając z przedmiotów skutecznie odwracających jego uwagę jak telefon komórkowy czy nawigacja.

Ale nie tylko samochody są uciążliwe. Skarżymy się na pieszych i rowerzystów, którzy nie często nie korzystają z kamizelek i odblasków, a przecież w ciemnej odzieży nocą, często są po prostu niewidoczni.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

83.24.228.*, 14 lutego 2012, 5:35 0 0

irytacja jest tutaj uzyta w delikatnym kontekscie
za kierownica mamy cały przekrój naszej codziennosci i mentalnosci od chamstwa poprzez fantazje ułanska a na koniec wysoka kulture osobista

Odpowiedz

178.235.225.*, 23 maja 2012, 7:56 0 0

Po co się irytować i śpieszyć i tak pierwsze lepsze miasteczko i w dawnych czasach to był by pstryk i pałza a teraz człowiek się irytuje jak ma przez jakieś miasto przejechać w dzień bo to strata godzinna co najmniej eh te obwodnice.

Odpowiedz

217.67.212.*, 21 maja 2014, 10:31 0 0

a drastyczne przekraczanie dozwolonej prędkości nikogo nie irytuje?
a wyprzedzanie ciężarówki na autostradzie bez wcześniejszej zmiany pasa ruchu? (wyskakiwanie zza ciężarówki na lewy pas w ostatniej chwili) ?

Odpowiedz