Kary za nocleg w kabinie zdaniem kierowców – wyniki ankiety

, 3 czerwca 2019, 10:42

Ułatwienie czy zbędny problem? Wiemy, co kierowcy sądzą o zaostrzaniu kontroli oraz karach za nocleg w kabinie pojazdu. Wprowadzenie nowych przepisów miało oficjalnie na celu ułatwienie kierowcom pracy. Jak wskazują wyniki naszej ankiety, efekt jest dokładnie odwrotny.

Kierowcy traktują przepis o obowiązkowym spędzaniu odpoczynku tygodniowego poza kabiną pojazdu jako utrapienie. Twierdzą, że wprowadził on dodatkowe utrudnienia w ich pracy. W naszej ankiecie, aż 79,9% uczestników odpowiedziało, że jest to niepotrzebne utrudnienie w pracy. Tylko 15% badanych stwierdziło, że przepis poprawia komfort pracy kierowców i bezpieczeństwo na drodze.

Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Kierowcy twierdzą, że przed wprowadzeniem kar, ustawodawcy powinni zastanowić się nad tym, czy przepisy są możliwe do wyegzekwowania w każdym przypadku. Obecnie w wielu lokalizacjach przy trasach brakuje hoteli, gdzie kierowcy mogliby spędzać tygodniowy odpoczynek. W istniejących hotelach często brakuje miejsc lub parkingów, odpowiednich dla ciężarówek. Szukanie hotelu poza trasą wiąże się najczęściej z pozostawieniem pojazdu z ładunkiem bez opieki, co z kolei wiąże się z ryzykiem włamania i kradzieży.

W mediach często przewija się temat wzmożenia kontroli odpoczynków tygodniowych w krajach zachodnich. Póki co, 6,5% naszych ankietowanych przyznaje, że ich firma została ukarana za spędzanie noclegu w kabinie. 30,9% badanych przyznało, że firmy, w których są zatrudnieni przygotowują się w szczególny sposób do tego, aby spełnić nowe wymagania i uniknąć wysokich kar. Niepokojący jest za to fakt, że aż 23,7% firm badanych rozważa rezygnację z kierunków, w których obowiązują nowe przepisy.

Duża część kierowców twierdzi, że przepis o obowiązkowym spędzaniu odpoczynku tygodniowego poza kabiną pojazdu powstał wyłącznie w celu ograniczenia działalności polskich firm transportowych na terenie Europy. Biorąc pod uwagę okoliczności, trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!