Uroczysta inauguracja bloków energetycznych w polskiej fabryce MAN

30 lipca 2015, 11:08

W inauguracji udział wziął również Wiceminister Gospodarki Arkadiusz Bąk oraz przedstawiciele władz lokalnych.

W fabryce MAN Bus w Starachowicach, gdzie powstają korpusy niskopodłogowych autobusów miejskich podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych. Mają one na celu nie tylko poprawę stanu środowiska przyrodniczego, ale również realizowanie strategii koncernu w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Celem strategii MAN w zakresie Corporate Responsibility jest redukcja emisji CO2 poprzez plany jej ograniczenia o 25% do 2020 r. W praktyce oznacza to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o 8 992 ton w stosunku do roku bazowego 2008. Jednym z narzędzi wykonania tego celu jest realizacja wiele projektów i inwestycjiwramach projektu Green Production.

Z pewnością najbardziej spektakularnym działaniem podjętym w ostatnim czasie w zakładzie jest zainstalowanie trzech modułów bloków energetycznych (BHKW). Składają się one w głównej mierze z silników firmy MAN, które zostały wyprodukowane w zakładzie w Norymberdze. Głównym zadaniem bloków energetycznych jest generowanie energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby zakładu w Starachowicach. Obsługa i nadzór bloków energetycznych odbywa się w sposób zautomatyzowany. Obecnie paliwem zasilającym bloki jest gaz ziemny wysokometanowy, docelowo w przyszłości będzie do tego celu pozyskiwany biogaz z Bioelektrowni w Starachowicach. Inwestycja ta jest istotna, gdyż dzięki niej w zakładzie MAN Bus wytwarzana będzie czystsza energia. Wpłynie to w znacznym stopniu na obniżenie generowanych poziomów zanieczyszczeń – zredukowanie ilości dwutlenku węgla o ponad 4 tys. ton. Jednocześnie zwiększy się sprawność wytwarzania energii elektrycznej oraz produkcji ciepła w oparciu o wysokosprawną kogenerację.

Dodatkowo w ramach projektu Green Production realizowane są zadania z zakresu: termomodernizacji obiektów, wymiany oświetlenia (na typ indukcyjny oraz ledowy), optymalizacji zużycia energii, wymiany urządzeń w sprężarkowi i w podstacjach energetycznych.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!