Logistyka po amerykańsku

21 maja 2007, 0:00

Dobre studia to nie tylko teoria. To doświadczenie, które można nabyć podczas pobierania nauki. To także poszerzanie horyzontów na świat. Wiedzą o tym w Poznaniu. W Wyższej Szkole Logistyki dba się o rozwój teoretyczny i praktyczny studenta, a okna na świat otwierają wykładowcy z Niemiec i USA.

Tom Bramorski, profesor University of Wisconsin ze Stanów Zjednoczonych rozpoczął właśnie wykłady na WSL. Prowadzi zajęcia z „zarządzania zapasami”.
Profesor Bramorski prezentuje studentom światowe rozwiązania w zakresie zarządzania zapasami. „Tradycyjnie na świecie zapasy traktuje się jako aktywa – mówi – a są to przecież pasywa, bo ktoś musi za to zapłacić. Trzeba produkty montować w systemie Just in Time i dążyć do jak najmniejszego poziomu zapasów, które zwiększają przecież koszty.”

Według takiego podejścia, które jest nowatorsko wdrażane, zmieni się cała specyfika dostarczania towaru do klienta. Obecnie w USA klient chcący kupić samochód może usiąść przed komputerem, wybrać sobie model i wyposażenie. Przykładowo interesuje go Ford Mustang koloru czarnego z klimatyzacją, elektrycznymi szybami i sportową kierownicą. Takie dane wpisuje więc w komputer. System wyszukuje w Internecie, czy gdzieś w kraju jest w salonie taki samochód i jeśli tak ściąga się go do klienta.

Takie podejście generuje jednak koszty. Samochód bowiem stoi i czeka, aż trafi na klienta. Klucz do sukcesu jest w czymś innym. Dąży się do tego, aby w sytuacji gdy klient wybierze samochód, system nie wyszukiwał mu go wśród wyprodukowanych aut, tylko wysyłał zlecenie do producenta. Ten powinien produkować pod konkretne zlecenie. To pozwoliłoby ograniczyć zapasy do minimum. Tu jednak pojawia się wyzwanie dla logistyki. Zlecenie takie musiałoby bowiem być wykonane do trzech tygodni.

Chcemy, aby o rozwiązaniach światowych mówili studentom ludzie, którzy stosują je na co dzień, a nie znają z książek – mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL – dlatego pozyskaliśmy zagranicznych specjalistów. Studenci bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach.

Tom Bramorski jest drugim po profesorze Bernd Hentschel’u wykładowcą zagranicznym WSL. Ten ostatni pochodzi z Niemiec i prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania projektami logistycznymi i produkcją.

Dodatkowych informacji udziela:
Wojciech Zalewski
Rzecznik Prasowy WSL
wojciech.zalewski@wsl.com.pl  
tel. 061 850 47 88

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!