Piractwo produktowe

21 maja 2007, 0:00

Firma MANN+HUMMEL spotyka się z przypadkami naruszania swoich własnych patentów i praw do produkcji. Z sukcesem walczy na drodze prawnej z tego typu przypadkami.

Aktualnym przykładem piractwa produktowego jest przypadek filtrów Europiclon® z MANN+HUMMEL. Są to filtry powietrza stosowane w maszynach w warunkach szczególnego zapylenia powietrza np. na placach budowy, czy tez na polach. W przypadku tego produktu MANN+HUMMEL wykorzystał długoletnie techniczne know-how i wielostopniowe kontrole bezpieczeństwa. Dlatego też klient korzystający z tego rodzaju filtrów dysponuje wysokowartościowym produktem.

Jego kopie są pod względem formy i wyglądu zewnętrznego podobne do oryginału, ale wykazują poważne braki pod względem jakości. Przyczyną tego są w dużej mierze braki w kompetencjach rozwoju oraz stosowanie niskojakościowych materiałów, jak media filtracyjne, uszczelki czy blacha do obudowy.
Filtr powietrza ma niebagatelny wpływ na trwałość silnika czy agregatu. Wybrakowany filtr zasysa niewystarczającą ilość powietrza, powodując zwiększanie się zużycia silnika lub części maszyny. Przedwczesne zużycie prowadzi w następstwie do szkód i awarii. Kopie produktów zwiększają niebezpieczeństwo wyraźnie niższej wydajności filtracji. Konsekwencją tego może być ograniczenie czasu użytkowania i przedwczesne inwestycje w nowy sprzęt.

W praktyce widać, iż niskiej jakości kopie produktów w porównaniu do oryginalnych filtrów ograniczają o 50% okres użytkowania maszyny, samochodu. Dlatego użytkownicy maszyn i samochodów stosując tanie kopie mają duże problemy z częstymi awariami, które ze względu na konieczność wymiany filtra wydłużają czasy przestojów. Brak dopasowania obudowy filtra i wkładu filtracyjnego wymaga nakładu dużej siły montażowej przy dociskaniu wkładu. Już sam ten fakt może być przyczyną uszkodzenia wkładu podczas montażu. W ten sposób powstają np. pęknięcia fałd papieru filtracyjnego, co prowadzi do nieszczelności teoretycznie nowego filtra.

MANN+HUMMEL konsekwentnie walczy na drodze prawnej przeciwko naruszaniu swoich praw produktowych. Tylko w kwietniu 2007 roku sąd w Hanowerze ukarał chińskiego producenta za naruszanie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Producent ten wystawił podczas hanowerskich targów przemysłowych skopiowany, a opatentowany przez MANN+HUMMEL filtr Europiclon®. Partner rozwojowy i dostawca na wyposażenie seryjne dla międzynarodowego przemysłu samochodowego i budowy maszyn zanotował w ostatnim okresie więcej takich przypadków naruszania patentów, które obecnie są w fazie postępowania prawnego przeciwko producentom i dystrybutorom.

Produkty MANN+HUMMEL dadzą się optycznie odróżnić od swoich kopii: uszczelki z kopii filtrów mają często inny kolor, zwłaszcza przy Europiclonach®, a wkłady filtracyjne nie są bezmetalowe. Zasadniczo wysokojakościowe produkty MANN+HUMMEL odróżnia własny napis firmowy lub napis na życzenie klienta. W przypadku wątpliwości zawsze zalecana jest kontrola albo bezpośrednio u dystrybutora produktów MANN+HUMMEL.

 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!